script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / 21 KİŞİNİN CAN VERDİĞİ BİNAYA AİT BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI

21 KİŞİNİN CAN VERDİĞİ BİNAYA AİT BİLİRKİŞİ RAPORU TAMAMLANDI

Posted on

İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği bina çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu dosyaya girdi. Binanın inşaatının projeye aykırı olarak yapıldığı ve her katının 41 metrekare büyütüldüğü, binanın aşırı yük nedeniyle çöktüğü kaydedildi.

21 kişinin can verdiği binaya ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı

Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği 14 kişinin yaralandığı Yeşilyurt binasının çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan detaylı bilirkişi raporu savcılığa ulaştı. Binanın inşaatının projeye aykırı olarak yapıldığının belirtildiği raporda, onaylı projedeki bina ölçülerine uyulmadığı ve binanın eninin 1.10 metre, boyunun 2.55 metre daha büyütüldüğü kaydedildi. 

“HER KATI 41 METREKARE BÜYÜTÜLMÜŞ” 
Raporda, binanın her katının 41 metrekare büyütüldüğü, bu durumun kolon ve kiriş açıklıklarının artmasına ve taşıyıcı sisteme daha büyük bir yük gelmesine sebep olduğu anlatıldı. 

SON 2 KATI KAÇAK YAPILMIŞ 
Ruhsat eki onaylı projede ‘bodrum, zemin ve 5 normal kat’ olmak üzere toplam 7 kat olarak hesaplanan bina taşıyıcı sistemine 2 katın kaçak olarak yapıldığı ve toplam

9 katın yükünün taşıtıldığı belirtildi. Raporda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden istenen 1995 yılında çekilen hava fotoğraflarına göre binanın bitirildiği dönemde son 2 katın kaçak olarak tamamlandığı ve çatının kapatıldığının tespit edildiği kaydedildi. 

BETON KALİTESİ DÜŞÜK, İNŞAATTA DENİZ KUMU KULLANILMIŞ 
İnşaatta kullanılan beton kalitesinin TSE standartlarında belirtilen kriterlere uygun olmadığı, beton kalitesinin düşük olduğu ve binanın yapımında deniz kumunun kullanıldığı vurgulandı. 

BİNANIN ÇÖKME NEDENİ ‘AŞIRI YÜK’ 
Tüm bu sebeplerin birbirlerini tetiklediğinin kaydedildiği raporda, taşıyıcı sisteme öngörülenin üzerinde gelen aşırı yükler sonucu projede öngörülen taşınabilir yük sınırının aşılması sebebiyle taşıyıcı yapı elemanlarının özelliklerini kaybettiği ve binanın çöktüğü vurgulandı. 

ASLİ KUSURLU ŞÜPHELİYE TAHLİYE 
Raporda, binanın çökmesinde bi
nanın projesini oluşturan Suzan Çayır ve inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu’nun asli kusurlu olduğu, inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran’ın tali kusurlu, proje ve inşaat mühendisi Osman Mısırlıoğlu’nun ise kusursuz olduğu belirtildi. 
Öte yandan, olayın ardından tutuklanan binanın projesini oluşturan şüpheli Suzan Çayır’ın ise avukatların itirazı üzerine tahliye edildiği öğrenildi. 

KAYNAK : http://www.bursadabugun.com/haber/21-kisinin-can-verdigi-binaya-iliskin-bilirkisi-raporu-tamamlandi-1097138.html

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

10Shares

81total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top