script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / BELEDİYELERİN HAZIRLAYACAĞI STRATEJİK PLANDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAMGASI

BELEDİYELERİN HAZIRLAYACAĞI STRATEJİK PLANDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAMGASI

Posted on

9.5.2019 günü,Yerel İzleme,Araştırma ve Uygulamalar Derneği ile 350 Türkiye’nin düzenlendiği “Yerel Yönetimlerde İklim Değişikliği Eylem ve Uyum Planları Paneline  Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi ve İstanbul Çevre Konseyi  Medya Koordinatörü olarak katıldım.Bu panel de yerel yönetimlerin iklim değişikliğine yapacakları çalışmalara rehber olması amacıyla “İKLİM İÇİN KENTLER” el kitabı tanıtıldı.

Sağlıklı bir kentte ve çevrede yaşamak en temel haklarımızdan biridir. Yaşamımızı, bugünümüzü ve yarınımızı tehdit eden iklim değişikliğine karşı verilecek mücadele, kentlerimizi ne kadar yaşanılabilir ve dirençli hale getireceğimizle de bağlantılı. Yerel yönetimler de azaltım ve uyuma odaklanan, katılımcılığa açık iklim eylem planlarını hazırlayarak bu mücadelede önemli bir aktör olabilirler.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nda da belirtildiği üzere, yetki sınırları içerisinde 50 bin nüfusu barındıran yerel yönetimler, seçimler ardından altı ay içerisinde stratejik planını ve yıllık performans programını hazırlayarak belediye meclisine sunmalıdır. Buna göre iklim başlığının stratejik planın içerisinde yer alması büyük önem taşımaktadır. Böylelikle oluşturulacak iklim eylem planlarında öngörülen eylemler için gerekli maddi ve hukuki zemin yaratılmış olacaktır.

Öyleyse yerel yönetimlerin iklim değişikliğine karşı mücadelede taahhüt vermesini sağlamak için stratejik planlarının içine iklim eylem planı başlığını yazdırmak önemli bir ilk adım olacaktır.

İklim krizine karşı eylemden bahsettiğimizde, genelde başka bir dünya arzusuyla sokaklarda gidişata dur diyen protestoları, fosil yakıt projelerine karşı harekete geçen aktivistleri veya BM iklim görüşmelerinde karar alıcıların sonu gelmeyen müzakereleri aklımıza gelir. Bütün bunlar, iklim değişikliğininin faili sera gazı salımlarını düşürmek için çok değerli adımlar.

Ancak çoğu zaman, iklim krizine karşı verilen mücadelede çözümün anahtarını elinde tutan bir diğer unsuru atlıyoruz. İklim kriziyle yaşadığımız yer olan mahallemizden, semtimizden, kentimizden başlayarak mücadele etmek.

Kentlerimiz ve kentli yaşam pratiklerimiz küresel ölçekte doğal kaynak tüketiminin %75’inden, birincil enerji kullanımının %60 ila %70’inden ve bunun sonucunda karbondioksit salımının da %70’inden sorumlu. Tam da bu sebeple kentlerimiz yaşadığımız krizin ana aktörlerinden biri.

Öte yandan aniden bastıran yağışlarla, aşırı hava olaylarıyla, sıcak hava dalgalarıyla kentlerimiz, iklim krizine karşı gün geçtikçe daha da kırılganlaşıyor. Bu kısır döngüyü kırmamız, bugünden başlayarak iklim dostu kentlerimizi bir arada yaratmamız gerekiyor.

İşte bu sebeple bugünden itibaren #İklimİçinKentler diyoruz. Çünkü;

   – Adil, eşitlikçi bir geleceği bir arada inşa etmenin yolunun sürdürülebilir ve iklim dostu kentlerden geçtiğine,

    -İklim krizine karşı mücadelede a

tılması gereken ulusal düzeydeki adımların yanında yerelden atılacak adımların değişimi hızlandıracağına inanıyoruz.

Neden İklim İçin Kentler    

Gün geçtikçe etkisini daha fazla hissettiren insan sebepli iklim değişikliği, kentler için de büyük bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmakta. Aniden bastıran yağışlar, aşırı hava olayları, sıcak hava dalgaları, sadece kentli gündelik yaşam pratiklerimizi engellemiyor, aynı zamanda can kayıplarına, sosyal ve ekonomik maliyetlere sebep oluyor.

Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı derinleştiren kentli yaşam pratiklerimiz ve kentlerde yoğunlaşan tüketim alışkanlıklarımız da bu tehdidi işin içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Öte yandan kentler iklim değişikliğine karşı mücadele için de önemli fırsatlar barındırıyor. Nasıl bir gezegende yaşamak istediğimiz ve nasıl bir gelecek arzuladığımız, yaşam alanlarımızı, kentlerimizi nasıl inşa edeceğimizle ve dönüştüreceğimizle de yakından alakalı.

Yerel yönetimler de oluşturacakları iklim eylem planlarıyla,

– Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında atacağı adımlarla fosil yakıt bağımlılığımızı azaltabilir

– Kent ulaşımında toplu taşımaya, yaya ve bisiklet ulaşımına öncelik vererek kentleri araba odaklı olmaktan kurtarabilir

– Kentin içinde ve çeperinde kalan yeşil alanları koruyabilir, nefes alacağımız yeni yeşil alanlar oluşturabilir

– Sürdürülebilir ve çevreci bir katı atık yönetimi sayesinde ortaya çıkan hava, su, toprak kirliliğini engelleyebilir

Bizler;

– Adil, eşitlikçi bir geleceği bir arada inşa etmenin yolunun sürdürülebilir ve iklim dostu kentlerden geçtiğine,

– İklim değişikliğine karşı mücadelede atılması gereken ulusal düzeydeki adımların yanında yerelden atılacak adımların değişimi hızlandıracağına İNANIYORUZ

Bu sebeplerle #İKLİMİÇİNKENTLER diyerek yerel yönetimlerin;

– İvedilikle iklim değişikliğine karşı mücadeleyi stratejik planlarına almalarını,

– İklim değişikliğine karşı azaltım ve uyum başlıklarını kapsayan iklim eylem planlarını hazırlamalarını,

– Yapılacak iklim eylem planlarının kurumlar arası işbirliğine açık ve katılımcı şekilde hazırlanmasını ve Seni de bu ilk atmaya; mahallen için,semtin için,kentin için,gezegenimiz için harekete geçmeye DAVET EDİYORUM.

Not: Kitap ve kitabın PDF.si bende mevcuttur.İsteyene gönderebilirim.Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Mesut ERGİN’e bir adet sözkonusu kitabı teslim edilecektir.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

154total visits,4visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 15 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top