script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Çevreyi kirleten tesisler / BALLIKAYALAR TABİAT PARKI OTO YOLA KURBAN EDİLİYOR!

BALLIKAYALAR TABİAT PARKI OTO YOLA KURBAN EDİLİYOR!

Posted on

29 Aralık 2018 günü Ulusal Kanal’da Kent ve Yaşam programında ; Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait AĞDACI ve Kocaeli Belediyesi Meclis Üyesi Salih IŞIK’ın konuk olduğu ,1nci Derece Sit olan Ballıkayalar Tabiat parkının hemen yanından geçen Marmara oto yolu konusu görüşüldü.

 

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı 26.07.1995 yılında ilan edildi.200-250  milyon yıl önce kireç taşlarının erimesiyle oluştu.Uzunluğu 1.5 Km,yuksekliği ve genişliği ise 50-80 metre.

Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait AĞDACI;  burası sadece tabiat parkı değil,doğa sporlarının da yapıldığı bir yerdir.Endemik bitki  ve nesli tükenmekte olan kuşların,yeraltı ve su havzalarının bulunduğu doğa harikası bir yer.Tabiat parkının sağında OSB .ler var.OSB.lere,ve Osmangazi köprüsüne sırf yol açmak amacıyla, bitme aşamasına gelen Kuzey Marmara oto yoluna  ihtiyaç nedeniyle olmazsa  olmaz diye ses çıkarmadık.

 

Kocaeli Tabiat  Varlıkları Kurulu ;projenin son aşamasında, tabiat parkın ortasından geçen yola izin vermiyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planı yapmış,ihaleyi yapıp  yapımına başlanılmış.Belediye haberim yok diyor,yolun olduğu yere cami yapmış dedi.

 

 

AĞDACI;  tabiat parkı  1863 hektardır.841.5 dönüm yola gidecek.17 bin ağaç kesilecek. Kocaelinde 321 bin ağaç kesildi.HES.ler için de kesilecek.Ağaç kalmadı.2014 yılında esasında  başlamış.2 tane İDK yapılmış.Haberimiz yok.Ancak çed süresi bitmeden,planlara işlenmeden yolun yapımına   başlanmış.Normalinde çed süresi içinde olumsuz bir kurum görüş verildiği zaman Çed’in durması gerekir.2 Kasım 2018 tarihinde itiraz ettik  dedi.

Kocaeli Belediyesi Meclis Üyesi Salih IŞIK ise;  Konuyu Planlara işlenmediği için Belediye meclisine getiremedik.Bize yerine gidip tavşanlı mahallesi sakinlerinden öğrendik.

Sonuç olarak ; Burada doğ

a ve hukuk  katlediliyor.200-250 milyon yıllık kanyon  tehlike altında. Çed süresi bitmeden,halkın bilgisi olmadan,planlara işlenmeden yol yapımı ihaleye verilip yapımına başlanılıyor.Doğa sahip çıkmak lazım.Haberin ayrıntısı video.da.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

0Shares

959total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + sixteen =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top