script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / BOĞAZIN İNCİSİ ARNAVUTKÖY CAMİİ BAKIMSIZLIKTAN YIKILIYOR.

BOĞAZIN İNCİSİ ARNAVUTKÖY CAMİİ BAKIMSIZLIKTAN YIKILIYOR.

Posted on

16 Yıldır Vakıflar tarafından onarım bekleyen ARNAVUTKÖY CAMİİ, Vakıfların duyarsızlığı ve İlgisizliği nedeniyle yıkılmak üzere, Camii nin onarımı bir tarafa iç temizliği içi ALO 153 den yardım istenmesine rağmen. Verilen cevap çok şaşırtıcı idi.

 

 

SELAHHATİN CAMİİ OLMADIĞI İÇİN  TEMİZLİK YAPMIYORUZ.?

Osmanlı eserlerine sahip çıktıklarını ileri süren dini bütün Bürokratlar, Selahattin Camii olmadığı için temizlemekten kaçındıkları yetmezmiş gibi MUHTEŞEM Eserin yıkılmasını bekledikleri anlaşılmakta.

ARNAVUTKÖY CAMİİ KUBESİNDEKİ KURŞUNLAR HER AN CAN ALABİLİR.

Uzun yıllardır yenilenmeyen kubbedeki kurşunlar hava koşulları nedeniyle deforme olmuş her parça parça düşebilir, bu sırada birilerini canını yakabilir.

 

ARNAVUTKÖY CAMİİ

Tevkifiye Camii;  İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Arnavutköy Akıntı Burnu’nda, sahil yolunda ve sahile cepheli, 1832-1838 yıllarında Sultan II.Mahmut tarafından oğlu Şehzade Tevfik adına inşa ettirmiştir.

Deniz tarafından avluya açılan iki kapısı vardır. Bu kapıların üzerindeki kitabelere göre caminin inşasına 1832’de başlanmış,1838’de tamamlanmıştır. Her iki kapıdaki kitabeler üzerinde bulunan yazılar Yesarizade Mustafa İzzet’e ait olup, her iki kitabede de Sultan II.Mahmut’un tuğrası vardır. Caminin mimarı bilinmemektedir. 3500 metrekare toplam alana sahip olan caminin iç alanı 287 metrekaredir.

 

????????????????????????????????????

Cami önceleri kayıkhane olarak kullanıldığı sanılan, halen Vakıflar Müdürlüğü tarafından kiraya verilen horasan tarzı imarlı dükkanlar üzerinde yükselen geniş bir avlu içerisinde dikdörtgen planlı, kagir duvarlı, ahşap çatılı, tek minareli fevkani bir yapıdır.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

163Shares

521total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 20 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top