script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / ÇEVRE DOSYASINDA HAVA KİRLİLİĞİNİN ETKİLERİ VE SONUÇLARI

ÇEVRE DOSYASINDA HAVA KİRLİLİĞİNİN ETKİLERİ VE SONUÇLARI

Posted on

CemTV.de her hafta pazartesi ve perşembe günü saat 16.30’da  canlı olarak  yayınlanan , başarılı ve cesur sunucu Şeyma DUMRUL tarafından sunulan ” Çevre Dosyası” programında bu hafta konuğu
TÜRK TORAKS DERNEĞİ BŞK. DR. HASAN BAYRAM  ile Hava kirliliğinin insan sağlığına etkisi ve Türkiye’de Hava kalitesi konusu görüşüldü.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Konuya geçmeden once Türk Toraks Derneği ne iş yapar,kuruluş amacı nedir?

 Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Hava Kirliliği Türkiye’nin can alıcı  sorunların başında geliyor. Türk Toraks Derneği göğüs hastalıkları uzmanların uzmanlık derneği .Göğüs uzmanlarının dışında bu konuda çalışmış göğüs  cerrahlarının da olduğu yaklaşık 4000 civarında üyesi olan bir dernek.  17 şube ve temsilciliğimiz ve her il de il temsilciliğimiz  bulunmaktadır. Ayrıca 20 tane de çalışma grubumuz var.

Temel amacımız Türkiye’de akciğer sağlığını geliştirmektir.Üyelerimize eğitim   ve kamuoyuna da bilgilendirme yapıyoruz.

Sunucu Şeyma DUMRUL   :Bu dernek nezaman kuruldu.? Dünya’daki örneğine baktığımızda ne aşamadayız.

 Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   :Dernek 1992 yılında kuruldu.Uluslararası dernekle  yakın ilişki halindeyiz.etkinliklerine ve kongrelerine karşılıklı gidiyoruz

Sunucu Şeyma DUMRUL   :Türk Toraks Derneği,anladığım kadarı ile;göğüs hastalıkları  konusunda raporlarda yayınlıyor.Türkiye’deki  periyodları  nedir?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Toplum sağlığını ilgilendiren konularda yayınlıyoruz.Bunlardan biri de hava kirliliği.Hem kamuyu bilgilendirmek, hem de idarecilere çeşitli amaçla destek olmak kaydıyla  bildirilerde,açıklamalarda bulunuyoruz.

Diğer ilgilendiğimiz alan tütün kullanımı,sigara.Bunların dışında dönemsel olarak toplum  sağlığı ile ilgili açıklamalarda bulunuyoruz.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Göğüssağlığını etkileyen etkenlerden biriside hava  kirliliği.Hava kirliliğinin insana olan  birebir etkileri nelerdir?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Hava kirliliğinin etkileri yıllardır araştırılıyor.1950’li  yıllarında Avrupa’da ,1960’ lı İngiltere’de,yoğun hava kirliliğine bağlı ölümler gerçekleşti.

Temiz Hava Anlaşması ile  fosil yakıtların,kömürün oldukça çokca kullanıldığı bir hava kirliliği olduğundan kendi aralarında, Temiz Hava Anlaşması   ile  mücadeleye  başlıyorlar.

Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde,özellikle astım hastaları,kronik hastalıklara bağlı koah hastaları,kalp hastaları ölümlerinde artış görülüyor.

Hava da bulunan partiküller de  alerjik hasatalıklara neden olabiliyor.Bir yandan hava kirliliği hastanelere olan başvuruyu artırırken başka tür hastalıklarında çıkmasında etken rol oynamaktadır.

Bazı araştırmalar da küçük yaştaki kız/erkek çocukların akciğerlerin gelişimini engellediği görülmektedir.Küçük dozda olsa  hava kirliliği devam ettikçe  solunum yollarında iltihaba yol açtığı,bu durum insanın allerjiye daha duyarlı olmasına yol açıyor.Örn: alerjik nezle,alerjik astım gibi.

Alerjik hastalıklarda gözle görülür bir artma söz konusu.Beslenmenin yanısıra,yaşam tarzı belirleyicidir.Kişinin yaşadığı ortama kadar  birçok şey etkili olabiliyor.Bunlar arasında hava kirliliği belki de en etkili olanı.Dolayısıyla hava kirliliği anne karnında bile etkili oluyor.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : İstanbul’a geldiğim zaman hava kirliğinden etkilenmeye başladım.Eskiden butür etkileşimler olmuyordu.Aslında havanın temizliği ekmek kadar su kadar önemli.Türkiye’ye baktığımızda göğüs hastalıkların tanısında tedavisinde ne aşamasındayız?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Birçok Avrupa ülkesine nazaran daha erken uzmanlaşıldı.Kişi başına uzman dr.miktarı  avrupa ülkelerine nazaran daha da fazladır.Dolayısıyla uzman sayısında oldukça iyi durumdayız.

Göğüs hastalıkları konusunda uzmanlaşmış hastaneler var.İstanbul’da(sureyyapaşa ve yedikule) 2 hastane,İzmir’de. Heybeliadaki hastane atıl durumda bırakıldı.

Heybeliadaki hastane göğüs alanında çok katkıları olan hastaneydi.Hatta orada iş sahibi olan hastalar da vardı.Birçok uzman yetiştirdi.Ne diyelim tam bir talihsizlik.Kapatılmaması gereken bir hastaneydi.

Sağlık Bakanlığının gündemin olup olmadığını bilmiyorum ama istenirse tekrar açılabilinir.Bu tür hastanelerin açılmasına gerçekten çok ihtiyacımız var.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Türkiye’de göğüs hastalıkları artış gösteriyor mu?Yo

ksa bize mi öyle geliyor?Yoksa medya geliştiği için mi gündeme geliyor.?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Her ikisi de geçerli.Görünür oldu. Türk Toraks Derneğinin de çok büyük bir katkısı oldu.Bir de akciğer hastalıkları çevresel faktörlerle çok ilintili.Çok sigara içen topluluklarda akciğer hastalıkları da çokca görülür

.Havanın kirli olduğu yerlerde çok görülür.Ekmek ve sudan da önemli.Çünki siz yarım saatte bir su içersiniz ama dakika da 15-16 defa nefes alırsınız.

İçeceğiniz suya pis bir şey girse temizlersiniz ama hava için öyle bir şansınız yok.Gerek AB.liği gerekse Dünya Sağlık Örgütün belirlediği sınırların çok üzerinde ülkemizde hava kirliliği var.81 il de neredeyse bu sınırların üzerinde bir veya iki il çıkmaktadır.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Hava kirliliğinin etkilerinden bahsediyoruz.Biraz da hastalık çeşitlerinden bahsedelim.Daha sonra hava kalitesine gececeğiz.Hava kirliliği ne tür hastalıklara neden oluyor?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Hava kirliliğinin etkisi sigaraya çok benzer.Neden derseniz? Havayı kirleten ozon,azot oksit gibi kükürtdioksit gibi gazlar ve en kirletici dediğimiz partikiler madde 2.5  mikron,0.5 mikron  gibi akciğerin hava  keseciklerinden bütün vücudu etkisi altına almaktadır.

Koah ve astım hastalıkların dışında en çok kalp hastalıkları görülür.Hava kirliliğinin yoğun olduğu illerde kalp krizi çok görülmektedir.Beyin hastalıkları dediğimiz inme gibi rahatsızlıklar görüldü.

Özellikle son yıllarda hava kirliliği ile kanser hastalığı arasında doğrudan bir ilişki gösterildi.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Resmi kurumlar yaptıkları açıklama da,hava kirliliğinin akciğer kanser hastalığı ile doğrudan bir ilişkinin olmadığını savunuyorlart.Bu nekadar gerçeği yansıtıyor.

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   :Sağlık Bakanlığının butür açıklamalar yaptığını düşünmüyorum.Farklı kaynaklardan alınan yanlış bilgilerdir.

Dünya Sağlık Örgütü ilk defa  hava kirliliğinin  sağlık etkileri ile ilgili Cenevre’de  konferans düzenledi.Türk Toraks Derneği adına ben ve Türk Tabipler Birliğinden bir arkadaşımız katıldı.Sağlık Bakanlığından ve diğer kamu kurum ve kuruluşlardan bir katılım yoktu.

Konferansa ; önemli liderler,Belediye Başkanları,ünlüler,sporcular v.s.Burada önemli olan kamuoyu oluşturmaktı.Dikkati çekmek idi.Hükümetleri jharekete geçirecek bir yerde kamuoyunun baskısı ,medya baskısı oluyor.

Bir kentin hava kirliliğinden vali,belediye başkanı kısaca o kentte yaşayan herkes etkileniyor.

Sigara için bir söz vardır.”Duman adres sormaz “ diye hava kirliliği içinde öyle.

Hava kirliliği; rüzgarın etkisi ile  yüzlerce km.deki başka ülkeleri de etkileyebiliyor.Örneğin Suriye’den,Irak’tan yani Ortadoğu ülkelerinden gelen Güneydoğu Anadolu’da “Çöl tozları” meşhurdur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği Cenevre’de yapılan konferansta görüldü ki hava kirliliği dünya’da büyük bir sorun.Bütü dünya’da bir eylem planı başlattı.Bir kampanya başlattı.Bizler de uzman derneklerle değil de,Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hükümetimiz ile bu kampanyanın içinde olmalıyız.

Son yıllarda memnuniyetle görüyoruz ki farkındalık artmış durumda.Bu konu da danışma hattımız var.Havanız cebiniz de bir uygulamamız var.Orayi indirip,bulundukları yer ile ilgili hava kalitesini sorgulayan  ve bize bu konuda dönen vatandaşlarımız var.

Biz vatandaşın,kamuoyunun bu duyarlığını fırsata çevirmeliyiz.Dünya Sağlık Örgütünün bu çağrısına kulak vermeliyiz.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Bir tıkanıklık yaşıyoruz.Neler yapmalıyız?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Halkın deyimiyle “Aklin yolu birdir”Aslında sorun belli.Öncelikle ; Bu sorunu ortaya çıkartan nedenlerden başlamak gerekiyor.Bizim havamızı neler kirletiyor.Fosil yakıtlar,kömür.Bunları enerji elde etmekte, ısınmak için,termik santrallerde,trafikte  kullanıyoruz.

Yenilebilinir enerji kaynaklarına yönelmek aslında ekonomik açıdan da uygun.Güneş ve RES.lere verilen teşvik ,Kömürlü termik santrallere verilen teşvikten daha da az olmamalı.

Sunucu Şeyma DUMRUL   : Bu hastalıklarla ilgili başka ne önlemler alabiliriz.?

Türk Toraks Derneği Bşk.Dr.Hasan BAYRAM   : Küresel ısınma va ona bağlı iklim değişikliği ,hava kirliliği birbirini besleyen kısır döngü. Havayı kirleten gazlar, karbon, CO2,bunlar atmosferde katman oluşturuyor.Bir tür seragazı etkisi yapıyor.Bu katman ısının yoğunlaşmasına,depolanmasına yol açıyor.

Hava kirliliği küresel ısınmaya,kü

rsel ısınma da iklim değişikliğine yol açıyor.Aşırı ısınma kuraklığa,kuraklık yağışların azalmasına,bitki örtüsünün zayıflaşmasına buda çölleşmeye yol açmaktadır.

İklim değişikliği aşırı hava olaylarına  yol açıyor.Yapılacak şey çok belli.Tedbir almak gerekiyor.Geç kalmamakj lazım: Örneğin vatandaş akciğer kanseri oluyor,sigarayı bırakıyor.Elbette faydası olur ama akciğer kanser hastalığı ortaya çıkmış oluyor.

Nükleer enerji fosil enerjinin  alternatifi olamaz.Bir yanlışı bir yanlış ile düzeltemeyiz. Zararsız olan doğadan gelecek enerjiye yönelmemiz gerekir. Konuya duyarlı olmamız gerekir.

Haberin ayrıntısını videoda bulabilirsiniz.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

89total visits,3visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top