script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / İklim Değişikliği / ÇEVRE DOSYASINDA SON GÜNLERDE GÜNDEMDE OLAN AKILLI KENT VE AKILLI ULAŞIMDA KRİTERLERİ

ÇEVRE DOSYASINDA SON GÜNLERDE GÜNDEMDE OLAN AKILLI KENT VE AKILLI ULAŞIMDA KRİTERLERİ

Posted on

CemTV.de her hafta pazartesi ve salı günü saat 16.30’da  canlı olarak  yayınlanan , başarılı ve cesur sunucu Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası” programının Pazartesi günkü konuğu olan Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr.Taylan ENGİN   ile  son günlerde  gündemde olan   “Akıllı Şehirler ve Akıllı Ulaşım ” konusu görüşüldü.

 

Her hafta olduğu gibi; konuk ile görüşmeden önce  Ülkemizde ve dünya daki dikkat çeken  bazı çevre olaylarından  bir demet sunuyoruz.

-Karadeniz’in en büyük sorunlarından birisi de çöp sorunu. Rize’nin Pazar ilçesinde eskiden vahşi depolama alanı  bu yere beton dökülmüş. Spor kompleksi yapmak için, düzenleme maksadıyla ,kazma vurulunca bütün çirkinliğin  ve daha önce yanlış yapılan işin kirli izleri  de ortaya çıkmış oldu. Doğa bu kadar kirliliği kaldırmaz.Onun için herşeyi devletten ya da yerel yönetimlerden değil vatandaş olarak da olaya sahip çıkmamız gerekir.Daha az çöp üretmemiz,daha az plastik kullanmamız gerekir.

-Niğde’de Terminal caddesindeki bir markete vatandaş  plastik torbaya tepki olarak merkebiyle geldi.Gülüşmeler içerisinde  vatandaş alışverişini yaptı.Kasaya gelince plastik torba yerine aldıklarını   merkebin heybesine koydu.

Bir başka vatandaş da alışverişi yaptıktan sonra aldığı plastik poşeti.”ben bu poşetten memnun değilim” diyerek tepki gösterdi.Bakalım bu uygulama poşet uygulama da çare olabilecek mi?

-İstanbul’un bitmek bilmeyen sorunlarından birtanesi de çevre sorunu. Bahçeşehir belediyesi   bahçeşehir göletini beş kat büyüteceğiz diye imara açtı.Yüzlerce ağaç kesilmişti. Danıştay defalarca bunu yapamazsın dediği halde Belediye kazı yapmaya devam ediyor.Her yağmur da sel olmaktadır.Geçmiş yıllarda meydana gelen sel de can kaybı olmuştu.Hasılat yöntemi  ile buraya 112 dükkan yapılması planlanıyor.Hani beş kat büyütülecek ve yeşil bir çevre olacak idi.

-Zonguldak çaycuma ilçesi  kayıkçılar köyü yaşayan Hanım Kadın Kılıçaslan ve eşi ; ayakkabıcılıktan annesinden kalan köyündeki tarlasdında seracılık yapıyor.Beş yıl sonra 11  seraya çıkarıyor. Hem organik sebze meyve üretiyor, hemgelir elde ediyor hem de köydeki kadınlara iş imkanı sağlıyor.

-İstanbul Büyükada’da  ; paytonlarda kullanılan atların bulunduğu ahırlarda ormanlık alanda  henüz sebebi belli olmayan nedenden dolayı   1 OCAK 2019 günü saat 14.30’da yangın çıktı. Bu yangında 9 at telef oldu 3 at yaralandı.Halk atların yoğun olduğu  bu bölge de neden  at hastanesi yok diye dert yandılar. Herşey den önce atları paytonlarda kullanmamak  gerekir.Bunu herzaman savunmaya devam edeceğiz.

– Yılda 450 bin ton üretim  yapılan Mersin ili  Erdemli ilçesinde alıcı olmadığı için   narenciye hasadı  yapılamıyor.Kaldı ki limon ihracatının %65’ini  bu ilçe karşılıyordu. Konuyla ilgili olarak Ziraat Odaları Başkanı ” Destekleme prim, verilmediğinden ihracatcılarımız limona sıcak bakmıyorlar.Yetkililerin sesimizi duymalarını bekliyoruz.Maliyet yüksek,alıcı ve destekleme primi yok,çiftçi şaşkın.

– Kırklaeli Vize ilçesinde,zamanında  askerliğini orman askeri olarak yapmış olan 94 yaşındaki Hüseyin SALIK dedemiz,hergün ormana  gidip ağaçların bakımını yapıyor,dallarını kesiyor,devriye yapıyor.O da çevre sorunlarından şikayetçi.İşte gençlere örnek olacak ibretlik bir hikaye.

Bu haftanın konuğu  ile Akıllı ulaşım ve akıllı şehir konusu görüşüldü.

Sunucu Şeyma DUMRUL: Ulaşım nedir?Akıllı ulaşım nedir?

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr.Taylan ENGİN ;

Ulaşım  ; Günlük hayatımızın olmazsa olmazı Akademik anlamda ise; canlı veya cansız varlıkların bir yerden bir yere  bir nakil vasıtasıyla intikalidir.Ulaşım da fosil dediğimiz yakıtlarla yani petrol ürün ile oluyor. Motorlu araçlarla yaptığımız her hareket bir çevre olayını beraberinde getiriyor.Dolayısıyla ulaşımı çevreden ayırmak neredeyse imkansız.

 

Bir başka deyimle; sabah evden çıktığımız  işe gidinceye kadar bir şekilde hava kirliliğine,sera gazı salımına ,gürültü kirliliğine de istemeden de olsa neden oluyoruz.Bir yerde kendi kendimize yaptığımız bir kötülükten bahsediyoruz.

 Akıllı Ulaşım; Bu 10-12 Yıllık bir süreç Almanya,İspanya ve Kore’de  ülkelerde Akıllı şehir  konuşma dönemi.Akıllı sulama,akıllı aydınlatma.Bütün bunlar akıllı kentin bileşenleri.Önemli olan bu lişenleri biraraya getirip aynı bölge de uygulamak. Bu çalışmaları ; insanın kendisine,ailesine ve ülkesine daha fazla zaman uygulamak için yapılan bir uygulamadır.

Bazı hedefleri var.bunlarda birisi de sıfır emisyondur.Harcadığımız enerjinin yenilebilir ve  minimum düzeyde olması gerekir.

    

 

Akıllı  kent uygulamaları ile ilgilenen belki Avrupa’dan 3-5 adım geriden gelsek de bu işlerle uğraşan akademisyenler, belediye başkanları var.

Türkiye’de de lokal da olsa bazı uygulamalar var. İBB.de İSPAK diye bir iştiraki var.Burada  lokal olarak belli bir bölgede akıllı sinyalizasyon sistemi ile,trafik sorunu çözmek değilde düzenliyorlar. Maksat trafiğin daha akışkan olmasını sağlıyorlar.

Seul’de musluktan su içiyorlar ama bizde de olur mu elbette olur.Ancak suyun kalitesinden önce asbest boruların değişmesi lazım.Ondan sonra akıllı hale gelebilir.

Sunucu Şeyma DUMRUL: MECAP Projesi nedir?

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr.Taylan ENGİN ; 2-3 Yıllık bir hazırlıktan sonra projeyi kabul ettirdik.Bu bir hibe programıdır.Projeden  Türkiye dahil 28 ortak var.Bu patnerler aslında 3 tane şehri yarıştırıyorlar.Bu şehirler İspanya’dan Madrid,Almanya’dan Dresden ve Türkiye!’den de Antalya.(Kepez ilçesinde Santral  mahallesi) Takip eden şehirlerde var. Konun ayrıntısı video haberde.

Sunucu Şeyma DUMRUL  : Biraz da Çevre olaylarının yoğun olduğu Balıkesir’den bahsedelim.Kaz dağları var.Ayvalık’ta  deniz maden çıkartılması var.Bizim de ilgilendiğimiz bu olay da halkın bir direnişi  söz konusu.Sizin de düşüncelerinizi almak  isterim.

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr.Taylan ENGİN; Ayvalık ; Son dört-beş yılını çevre katliamlarla geçirmiş bir ilçemiz. STK.lar ve Çevre örgütleriyle gündeme gelmiş.Kimi zaman Ayvalık Belediyesiyle,kimi zamanda  STK.lar ve çevre örgütleriyle baş sağlamış bir bölge.En son Altınova’da demir madeni konusu.Burada güzel bir birliktelik oldu.Ayvalık Belediyesi,STK.lar,Edremit,Burhaniye ,çevre  örgütleri hepsi bu sürece katıldı.Tehlike şimdilik geçse de tekrar tekrar  gündeme geleceğinin de farkındayız.Bölge de çevre bilincinin  farkında.

Bunu sağlayan arkadaşlarımız da var.Kendisiyle görüştüğüm Bülent ÖZGEN Bey var.  Kendisinin yazılar ve çalışmaları  da var.Bölge de sadece  maden değil,zeytinlik alanda tesisleşme büyük bir problem.Taş ocakları,Kaz dağında altın madeni arama  ve sit alanları gibi hepimizin hassasiyet gösterdiği çevre sorunları var. Doğa güzellikleri üzümleri,şarapları ve çam fıstıkları ile meşhur olan Kozak bölgesi,granit

ve taş ocakları ile kuşatılmış bir beldemiz.Ancak daha iyi koşullarda ve bölgelerde yapılabilinir.Bu taş ocaklarının bir de ulaşım sorunu var.Yüzlerce büyük kamyonlar bölgeye  girerek organik tarım yapılan bölge de çıkartılan tozlarla tarımı yapılamaz hale getiriyorlar.

 

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

33Shares

230total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 18 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top