script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / EKOLOJİK ODAK PROGRAMINDA ENDÜSTRİYEL ATIK VE YÖNETİMİ

EKOLOJİK ODAK PROGRAMINDA ENDÜSTRİYEL ATIK VE YÖNETİMİ

Posted on

ArtıTV.nin  Pazartesi günü saat  canlı olarak  yayınlanan , başarılı sunucu Pelin CENGİZ tarafından sunulan” Ekolojik Odak” programın 07 Ocak 2019 Pazartesi günkü konuğu olan  Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait AĞDACI    ile   “Halk Sağlığını  Etkileyen Endüstriyel Atık ve  Bu Atıkların Nasıl Yönetildiği  ile Son günlerde meydana gelen  gelişmeler   ”  konusu görüşüldü.

 

 

Sunucu  Pelin Cengiz   ;Karabük/Marzingc çok önemli bir çevre kirliliği yaşandı.Fabrika baca tozlarını  dönüştürerek    çinkoksit elde edilen bu  bu tehlikeli atığın  depolama ve taşıma  biçimi ile   gündeme geldi.Geri kazanmak için yapılan çalışma neticesinde  yılda 200 bin ton  ağır metal kapsamında kurşun  çıkıyor.Bu fabrika değişen yönetmeliklere uymadığı ile ilgili ciddi uyarılar var?Ne dersiniz?

Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait AĞDACI   :  Karabük’te faaliyet gösteren  kısa adı Marzingc olan Marmara Geri Dönüşüm Tesisi tesisi gibi Türkiye’de 10 tane fabrika var. Baca’daki tozun dönüştürülen bu atığın tehlikeli olarak kabul edilip ona göre bertaraf edilmesi gerekir.12 Ekim 2017’de  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TÜBİTAK Man aracılığıyla  Marzingc’e  yaptırdığı analizde ,ağır metal içerdiğini,tehlikeli atık olarak kabul edilip bertaraf edilmesi gerektiğini belirtti. Marzingc’de çıkan atık 1 nci sınıf tehlikeli atıktan  15 kat daha tehlikeli.

 

 

Yine   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Marzingc tesislerinden çinko oksit atığını tehlikesiz atık olarak  kabul ediyor.İşte bu noktada Bakanlık çelişiyor. Marzingc geçen bu süreç içinde  300 bin bu atığı Karabük OSB’de gömüyor.istaç ve ITC kanalıyla Sincan’da bertaraf ediyor. 2nci sınıf depolama alanında yaptığı için

ceza kesiliyor.Sonuçta; toprak, yeraltı suları ve çevre kirlenecek olup deniz  ve dere ile nehirlerdeki ekosistem tehlikeye  girecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eksikliklerini gidermediği taktirde  ruhsatını iptal edeceğini bildirdi.Yapılan görüşmenin ayrıntısı video haberdedir.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

3Shares

167total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top