Home / Haberler / HALKIN KATILIMI TOPLANTISI HALKA YASAKLANDI

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI HALKA YASAKLANDI

Posted on
Paylaşın
0

 

Tekirdağ Çerkezköy’ de yapılacak termik santral için bugün düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Halkın Katılımı Toplantısında, demokratik olmayan ülkelerde görülebilecek manzaralar yaşandı. Termik santrale karşı olan vatandaşlar ve avukatları, halkın bilgilendirilmesi ve eleştiri ve tavsiyelerinin tespiti için düzenlenen toplantıya alınmadı.

Salon kapıları zor kullanılarak kapatıldı. Seçilmiş kişiler arka kapıdan içeri alındı. Çerkezköy’e 14 km mesafede yapılacak olan santralin önümüzdeki 40 sene içinde 5 bin 600 kişinin hava kirliliği sebebiyle erken ölümüne yol açacağı hesaplanıyor.

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Şeyma Dumrul, ÇED en üst mevzuat olması gerekirken formalite kabilinden toplantılarda temel kuralları bile hiçe sayıldığını belirtti.

 

Dumrul; “Çevre etkileri topluca hesap edilmeyen tesisler geri dönülmez çevre bozulması ve halk sağlığı sorularına yol açıyor.Binler,  onbinler çoğunlukla kanserden yitip gidiyor. Yüreğimiz yanıyor. Halkı sağlığına sahip çıkmaya, idarecileri de  hakka ve adalete çağırıyoruz” dedi.

Please follow and like us:
error
Paylaşın
0

2311total visits,1visits today

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial