Home / Haberler / İkinci yasa iptal edildi ama 2019 Temmuz’da çıkarılan yasa ile termik santraller filtresiz devam edecek

İkinci yasa iptal edildi ama 2019 Temmuz’da çıkarılan yasa ile termik santraller filtresiz devam edecek

Posted on
Paylaşın

Termik santrallere filtre zorunluluğunu erteleyen yasanın veto edilmesi kamuoyunu sevindirmişti. Ancak aynı konuyla ilgili ikinci yasanın olduğu, ve filtre takma mecburiyetini ertelediği ortaya çıktı.

2019 Temmuz’da çıkarılan ve yürürlükte olan yasa, termik santrallerin filtre takmasını 36 ay erteliyor. Erdoğan’ın geçtiğimiz gün veto ettiği, ve filtre takılmasını 30 ay erteleyen yasa, aynı konuyla ilgili çıkan ikinci yasa olma özelliğindeydi.

Konuya bugünkü köşesinde yer veren Saygı Öztürk şunları yazdı: Cumhurbaşkanı, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı veto etti etmesine ama bunun altında 18 Temmuz 2019’da Meclis’ten geçen yasa ile termik santrallere 36 ay daha filtresiz çalıştırma izni olduğunu Cumhurbaşkanlığı hukukçularının hatırlatması yatıyordur.

Çünkü, 18 Temmuz’da geçen yasa hala yürürlükte. 2 tane yasa çıkartıyorsunuz, ikincisini iptal ediyorsunuz ama birincisi ne olacak?

Evet, iki yasa çıkarılmış, ikinci yasa Cumhurbaşkanı tarafından iptal edilmişti. 25 GÜNDE YAPILIR MI? Cumhurbaşkanı da konunun uzmanları da şunu biliyor ki, santrallerin bacasına 31 Aralık 2019 tarihine kadar filtre taktırılması mümkün değil. Bir filtrenin takılması için aylar gerekiyor. 1 Ocak 2020’de filtresiz santrallerin kapatılması beklenmiyor.

Süre uzatımının dayanağı da yine 18 Temmuz 2019’da yürürlüğe giren yasa olacak. Çünkü, o yasa 36 ay daha filtresiz çalıştırma izni veriyor. Erkan Aydın’ın iddiası şöyle: “Sadece ikinci yasa veto edildi, 18 Temmuz 2019’da geçen yasa hala yürürlükte. İki yasa çıkartıyorsunuz, ikincisini iptal ediyorsunuz ama birincisi ne olacak?

Kamuoyunda yaratılan algıyla sanki hepsi iptal edilmiş gibi gösteriliyor ama öyle bir şey yok.” ZATEN YÜRÜRLÜKTE 2013 yılında AKP’nin teklifiyle santrallerin ‘filtresiz’ çalıştırılması yasalaştırıldı. CHP bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Anayasa Mahkemesi, yasayı iptal etti. Ardından AKP, termik santrallerin Temmuz 2019’a kadar yani 4,5 buçuk yıla yakın baca fitresini çalıştırmadan faaliyet göstermesine izin veriyor.

Bu yılın Temmuz ayında bir 3 yıl daha bu izin verildi. Son olarak 30 ay daha süre uzatılıyor. İşte veto edilen filtre taktırma zorunluluğunu 30 ay uzatan kanun. Aslında şu anda iptal edilen hiçbir şey yok. Yani önceden çıkarılan 36 ay süre uzatımı devam ediyor.

Bacalar, filtresiz 36 ay çalışmaya devam edeceğine, halkı zehirlemeye, toprağı öldürmeye, suyu, havayı kirletmeye devam edeceğine göre, veto edilmesi tamamen bir imaj yenileme değil mi? Gerçek olan ise son çıkarılan 30 aylık süre uzatımının iptal edildiğidir. 36 aylık süre uzatımı ise hâlâ yürürlüktedir.

KAYNAK : https://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/erdogan-ikinci-yasayi-iptal-etmis-termik-santraller-filtresiz-devam-h145730.html

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 971 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)