script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Deniz Kirliliği ve Balıkçılık / MURADİYE ŞELALESİNE CAMİ VE FUTBOL SAHASI !

MURADİYE ŞELALESİNE CAMİ VE FUTBOL SAHASI !

Posted on

Van’ın Muradiye ilçesindeki Muradiye Şelalesi, kentin en önemli doğal güzelliklerinden biri. Bendimahi Çayı üzerinde bulunan şelale adını Osmanlı Padişahı IV. Murat’ın 1638 yılında çıktığı Bağdat seferi sırasında ordusuyla burada konaklamasından almış. Yaklaşık 50 metreyi bulan yükseklikten dökülmesiyle her mevsim görsel bir şölen sunan Muradiye Şelalesinin çevresi bir daha eskisi gibi olmayacak.

Muradiye Şelalesi her mevsim etkileyici manzarasıyla biliniyor.jpeg

ŞELALEYE FUTBOL SAHASI, RESTORAN VE CAMİ YAPILACAK

Ağustos 2017’de kayyum atanan Muradiye Belediyesi’nin hazırladığı Muradiye Şelalesi Çevre Düzenlemesi Projesinin inşaat çalışmaları daha şimdiden tüm doğal peyzajı yok etmeye başladı. Doğal park, seyir terasları, futbol ve basketbol sahaları, çocuk parkları ve yürüyüş yollarının yanı sıra restoran ve amfi tiyatro gibi üniteleri içeren proje kapsamında bir şelale manzaralı bir de cami inşa edilecek. Toplam 25 bin metrekarelik alanda iki ayrı mesire yeri yapılacağı belirtilen proje kapsamında bir de kamp alanı inşa edilecek.

Muradiye Belediyesi'nin uyguladığı proje inşaatında şelalenin bulunduğu alana hafriyat dökülmesi tepki çekti.JPG

Şelalenin karşısındaki alana yürüyüş yolları, seyir terasları, cami ve futbol sahası yapılacak.jpg

Şelalenin 49 yıllığına özel bir firmaya kiralandığı iddialarına ise yetkililerden henüz bir açıklama ya da yalanlama gelmedi.

DOĞADABUAN’IN YAZARINDAN TEPKİ: ‘DOĞAL OLANA TAHAMMÜL YOK’

Muradiye Şelalesinde uygulanan projeye tepki gösteren ‘Doğadabuan’ kitabının yazarı Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce, “Bu muhteşem şelalenin doğasını henüz görmediyseniz, geçmiş olsun. Mesire alanı yapmaya karar vermişler, tüm bitki örtüsü ve ağaçları kesip, molozunu şelaleye yıkmışlar. Doğal olan hiçbir şeye tahammülümüz yok” ifadelerini kullandı.

Muradiye Şelalesi'nin bulunduğu alana giren iş makineleri büyük tahribata neden oldu.jpg

Tahrip edilen doğal alanda bazı vatandaşların şelaleye karşı selfie çekmeleri dikkat çekti.jpg

YIKIM PROJESİ ‘YILIN EN BAŞARILI BELEDİYESİ’ YARIŞMASINA SOKULDU

Muradiye Belediyesi ise tepki çeken çalışmayı Van’da yerel bir dergi tarafından düzenlenen ‘Yılın Enleri’ ödüllerinde ‘En Başarılı Belediye’ kategorisinde aday göstererek halktan destek istedi. Belediyenin resmi internet sayfasında projeyle ilgili yapılan duyuruda ise, şu ifadelere yer verildi:

Muradiye Belediyesi doğa katliamı yapan projesi yılın belediyesi yarışmasında aday gösterdi.png

Muradiye Şelalesi projesi öncesinde peyzaj çalışmalarına başlandı. Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Harun Yücel, Muradiye’yi güzelleştirme çalışmalarına devam diyor. Bu kapsamda Muradiye Şelalesi için proje hazırlandı. Projenin altyapı çalışmaları başladı. Yürüyüş yolu yapıldı, parke taşları döşendi ve çevredeki çöpler toplandı. Şelalenin karşısındaki lokantanın masaları ve sandalyeleri yenilendi. Muradiye Şelalesi manzaralı yemek keyfi sizi bekliyor.”

2018-05-27-muradiye-selalesi-15b0a95dd62ced.png

inci_kefalinin_zorlu_yolculugu-1.jpg

 

VAN GÖLÜ VE İNCİ KEFALLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR SULAK ALAN

Muradiye Şelalesinin bulunduğu alandan başlayarak Van Gölü’ne kadar uzanan ve göle tatlı su taşıyan delta, Doğu Anadolu’nun önemli sulak alanlarından birini oluşturuyor. Bendimahi Deltası olarak anılan sulak alan, zengin biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor. Van’ın simgelerinden olan endemik inci kefali ve bendimahi kertenkelesinin de yaşam alanı olan Bendimahi Deltası çok sayıda su kuşu için de üreme ve yaşam alanı oluşturuyor.

Dünyada yalnızca Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri, Nisan ayı ortalarından itibaren Bendimahi çayına akın ederek yumurtalarını bırakmak için akıntıya karşı yüzüyor. İnci kefallerinin bu göçü son yıllarda artan insan müdahalesi ve kaçak avcılık yüzünden jandarmanın aldığı güvenlik önlemleri altında gerçekleşiyor.

Muradiye Belediyesi’nin tepki çeken projesine ait görüntüler: 

 

Muradiye Şelalesine seyir terası ve yürüyüş yolu yapmak için alanda büyük tahribatlar yapılıyor.jpgMuradiye Şelalesi'nde uygulanan proje tamamlandığında böyle olacak.jpg

 

6.jpg

8.jpg

Muradiye Belediyesi doğa katliamı yapan projesi yılın belediyesi yarışmasında aday gösterdi.png

c4b1kc4b1m-projesini-yarc4b1c59fmaya-soktu.jpg?w=560" alt="Muradiye Belediyesi yıkım projesini yarışmaya soktu.jpg" border="0" data-imagetype="External" />

 

KAYNAK  : https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2018/09/22/muradiye-selalesine-cami-ve-futbol-sahasi/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

1414total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top