script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / OKULLARDA ETSİZ PAZARTESİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

OKULLARDA ETSİZ PAZARTESİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

Posted on

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 2019 – 2020 öğretim yılında New York’taki tüm devlet okullarında etsiz pazartesi uygulamasının başlatılacağını açıkladı. Uygulama kapsamında okul kantinlerinde, pazartesi günleri kahvaltı ve öğle yemeği menüleri tamamen vejetaryen seçeneklerden oluşacak.Kentlilerin sera gazı emisyonlarını azaltmak ve halk sağlığını iyileştirmek için başlatılan kampanyanın yürürlüğe konmasında 2018 baharında Brooklyn’deki 15 okulda uygulanan pilot uygulamadan ilham alındı. Brooklyn’deki deneme hem öğrenciler arasında popüler oldu hem de uygun maliyetli olduğu için oldukça sevildi.

Etsiz pazartesi hareketinin yayılmasının ardında yeni nesilin iklim değişikliği ve sera gazı salımı arasındaki bağın farkında olmasının da etkili olduğu düşünülüyor.

Kendisi de bir vejetaryen olan Senato üyesi Alessandra Biaggi, “Çocuklarımıza eğitimlerinin bir parçası olarak öğretebileceğimiz

en önemli şeylerden biri nasıl sağlıklı beslenebileceklerdir. Sağlıklı gıdaya erişim, sağlık hizmetlerimizin başında yer almalıdır.” diyor.

Staten Island Belediye Başkanı James Oddo ise “Bu mefhumla dalga geçenlere tek bir tavsiyem var: Bilimsel verileri inceleyin. Çocuklardaki obezite oranlarına bakın. Prediyabet teşhisl

erine bakın. Amerika’daki 12-14 yaş arasındaki çocukların yüzde 65’inin yüksek kolesterol belirtileri taşıdığını gösteren araştırmaları inceleyin.

Belki o zaman bu gidişata bir dur dememiz gerektiğini ve etsiz pazartesi uygulamasının da bunun bir parçası olduğunu anlarsınız.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: TreeHugeer-https://www.yesilist.com/new-yorktaki-okullarda-etsiz-pazartesi-uygulamasi-basliyor/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

14Shares

288total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + five =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top