Home / Haberler / 3 milyar dolarlık kredi Türkiye’nin ekolojik günahlarını affeder mi?

3 milyar dolarlık kredi Türkiye’nin ekolojik günahlarını affeder mi?

Posted on
Paylaşın
Pin Share

Türkiye, 3 milyar doları dönüşüm için mi yoksa mevcut alışkanlıklarını Beşli çeteler eliyle devam ettirmek için mi kullanacak.


Geçen hafta Türkiye’nin Paris Anlaşması ile ilgili yaptığı açıklama büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Paris İklim Anlaşması’nı TBMM’de onaya sunacağını açıklaması, iklim krizi mücadelesi veren kesimler tarafından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Çünkü bu gerçekten çok tarihi bir açıklama…

Türkiye, Aralık 2015’te Fransa’da kabul edilen Paris Anlaşması’nı Nisan 2016 yılında imzalamış ancak onaylamamıştı. Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla gündeme alınacak olan anlaşmanın milletvekillerine sunulup kabul edilmesiyle, karar UNFCCC (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi – BMİDÇS) Sekreteryası’na iletilecek ve böylece Türkiye resmen anlaşmaya taraf olacak.

Türkiye’nin 22 Nisan 2016’da 175 ülkeyle birlikte imzaladığı anlaşma, 4 Kasım 2016’da yürürlüğe girdi. BMİDÇS’e taraf 197 ülkenin imzası bulunan anlaşmaya şimdiye kadar Eritre, Irak, İran, Libya, Yemen ve Türkiye taraf olmadı.

KAYNAK : https://artigercek.com/yazarlar/pelincengiz/3-milyar-dolarlik-kredi-turkiye-nin-ekolojik-gunahlarini-affeder-mi-1?fbclid=IwAR0BkdWFS6VLlVfBmtF6868gozMvSyfMKRLxS57k_Wnkw1_rGuabIlWMOhQ

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top