script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / GÖRÜNTÜLÜ HABER-ŞEYMA DUMRUL İLE ÇEVRE DOSYASINDA ” BASIN BAYRAMI”

GÖRÜNTÜLÜ HABER-ŞEYMA DUMRUL İLE ÇEVRE DOSYASINDA ” BASIN BAYRAMI”

Posted on

CemTV.de her hafta salı günü saat 16.30’da,  canlı olarak  yayınlanan , başarılı ve cesur sunucu Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası” programının bugünkü konuğu Birgün Gazetesinden Uğur ŞAHİN ile “Türk basınından Sansürün kaldırılışı yıldönümünde ” Sansür  konusu görüşüldü.

 

Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası”’nda,  herhafta olduğu gibi önemli çevre konuları ekrana getiriliyor.Bu hafta haberler sunulmadan önce ,  Türkiye Cumhuriyetinin Tapusu niteliğinde Lozan Anlaşmasının 95 ncü yıldönümü . Türkiye Devletinin bugünkü sınırlarının çizilmesinde ,Ankara Hükümetinin tanınmasında , Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere bu vatanın kurtulmasında ve demokratikleşme  sürecinde emeği olan herkes minnetle anıldı.

Programın 1 nci bölümüde,önemli çevre  olaylarından;

-Beyoğlu Sütlüce’de  ;  yapılan otelin inşaatında yağmurda toprağın kayması sonucu 4 katlı bina çöktü.

– İmar barışındaki problemlerle ilgili olarak,Bursa’da Antik kent üzerine yapılan otel ile  hukuki süreç,

-Arnavut Köyünde,sığınakları daireye çevirip satan kooperatif yönetici hakkında istenilen 250 yıl  ceza konusu,

-Domaniç/Kütahya’da toplu balık ölümleri,

-Seferihisar’da orkinos çiftliklerine karşı  yıllarca yapılan  mücadele elde edilen  hukuki başarı ayrıntılı olarak görüntü ve roportajlarla sunuldu.

2 nci bölümde Birgün Gazetesinde çevreci gazeteci Uğur ŞAHİN ile Türk basınından Sansürün kaldırışının 95nci yıl dönümü vesilesiyle “Basın bayramı ” konusu görüşüldü.

Özetle  :Birgün Gazetesinde çevreci gazeteci Uğur ŞAHİN; biz aslında bunu hiçbir zaman bayram olarak kutlamadık.

Gazeteci Sendikasının verilerine göre,143 gazeteci şuan hapiste. Böyle bir tabloda bayramdan sözünü etmek garip oluyor.Gerçekleri yazdığı için içeride olan gazeteciler var.Yurdun herbir tarafından  yaşam savunucuları bizleri buluyor ve dertlerini bize aktarıyorlar.

Vatandaş tarlasında balı yetiştiremiyor,tarım  ve meralara termik santaralın yapılması,cargil konusunda söyleşi yapıldı.Buarada İstanbul’da belirlenen 14 tane harfiyat noktasındaki  aksaklıklar gündeme getirildi.Nükleer santraller konusunda  bu işte başka  ülkeler karlı olacaktır.Olan bizim vatandaşımıza olacaktır.Yaşlı,genç yaşam savunucuları bize umut veriyor.

Bahçeşehir’de gölet bayağ

sıkıntılı. Danıştay gölette bina yapılmasını  uygun bulmadı.Çevre davaları kazanılmasına rağmen inşaat durmuyor.Buraya AVM  kurulmak isteniyor.Buraya Survivor parkı denilerek sempatik gösterilmek isteniliyor. Sorunun yanında çözümü de sunmak gerekiyor diyerek  sözlerini noktaladı.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

1183total visits,3visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top