Home / Deniz Kirliliği ve Balıkçılık / Balıkçı dalyanlarına neden karşıyız

Balıkçı dalyanlarına neden karşıyız

Posted on
Paylaşın
Pin Share

Deniz Ticaret Odasında yapılan balıkçılık sorunları toplantısında,çinekop yasağını savunan  ve bu kampanyaya destek veren bir bilim kadını geleneksel olduğunu ileri sürüp dalyan avcılığına destek verdiğini açıklamıştır.

Ülkemizde kaç adet , 36yıldır Türk balıkçılığının gelişmesi ve örgütlenmesi konularında uzman Zafer Murat ÇETİNTAŞ tarafından sorulması üzerine,bunu bilmeyerek bakanlık yetkilisindenbilgi alan bilim kadını,72 adet dalyan olduğunu,15 adet dalyanın devlet ile cinayetişlemesi için kiraya verildiğini açıklaması ise şaşırtıcı beyan etti.

Zafer Murat ÇETİNTAŞ ; Sadece Adana Deveci Uşağı dalyanında yılda 20 bin kefal yumurtası mumlanarak satıldığını açıklaması üzerine sessizliğini korudu.

ÇETİNTAŞ açıklamasına” Bir adet kefal balığından ortalama 200 gram yumurta alınmakta olup 5 adet balıktan 1 kilo yumurta elde edilmekte olduğunu,yine bir kefalin tek başına 150 bin ile 5 milyon adet yumurta yaptığını,ortalama olarak 1 kilo yumurtadan 25 milyon kefalin alınabileceğini,sadece %50 oranında yaşasa bile 10 milyon balık edeceği bilinen bir gerçektir.

Sadece 1 kilo yumurtadan  elde edilen miktarın dışında diğer hesaplar yapıldığında inanılmaz rakamlar ortaya çıkacağını söylerek devam etti.

Diğer 15 adet dalyanda ise; sadece kefal değil,diğer su ürünleri çeşitlerinin de avlandığını ve yumurtalardaki sayılar avlanmadan üretime bırakılsa ülkemiz balık cenneti olurdu.

Ençok tanınan palamut balığı bile 500  bin ile 2 milyar yumurta yaptığı ve göç eden balık sürülerinin % 50’sinin dalyanlar aracılığıyla hesaplandığında devlet eli ile cinayet ve bunu savunan bir bilim kadını için diyecek çokşey olabilir.

Zafer Murat ÇETİNTAŞ ; sözlerini “Her fırsatta araştırma yapmak lazım diyen,bugüne kadar var olan bilimsel araştırmaları yok sayan,her sıkıştığında balıkçılara siz kendiniz aranızda birlik sağlamıyor,bunları siz istiyorsunuz diyerek,bugüne kadar doğruları değil balıkçıların istediklerini yaptığını da itiraf etmiş olduğunu  söyliyerek son verdi.

KAYNAK :Çevre Aktixistiİstanbul Çevre Konseyinin Kurucu Sekreteri

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top