Home / Haberler / Akkuyu nükleeri için dava açan avukat: Türkiye için güvenlik tehdidi

Akkuyu nükleeri için dava açan avukat: Türkiye için güvenlik tehdidi

Posted on
Paylaşın
Akkuyu Nükleer Santralinin hukuken bir ÇED raporu olmamasıyla ilgili dava açan Avukat Atal: Rusya ile daha büyük bir sorun yaşarsak santralin akıbeti ne olacak?

Fotoğraf: Evrensel

Akkuyu Nükleer Santralinin hukuken bir ÇED raporu ve üretim lisansı olmaması ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dava açıldı.

Dava dilekçesi verilmeden önce yapılan basın açıklamasında konuşan Avukat İsmail Hakkı Atal “Yeni bir ÇED sürecine başlanılmasını ve inşaatın acilen durdurulmasını istiyoruz” dedi. Mersin’den Hatay’a kadar birçok çevre derneğinin destek verdiği açıklamaya CHP, Emek Partisi ve avukatlar katıldı.

“ZEMİN ÇATLAMIŞTI”

Basın açıklamasında konuşan Avukat İsmail Hakkı Atal, Akkuyu Nükleer Santralinin Türkiye’nin altından kalkamayacağı büyük bir tehdit olduğunu belirtti. Atal, şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili Türkiye ile Rusya arasındaki ikili anlaşmaya göre Türkiye’nin Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili hiçbir hak ve yetkisi bulunmamaktadır.

Tamamen Rusya devletinin inisiyatifinde ve kontrolündedir. Bugün İdlib’de karşı karşıya geldiğimiz Rusya ile daha büyük bir sorun yaşarsak santralin akıbeti ne olacak. İkinci olarak Akkuyu Nükleer Santralinin bulunduğu alan aktif bir fay hattı uzantısı üzerinde. ÇED iptal davasında zeminin kireç taşı niteliğinde bir yapı olduğunu, buranın üzerinde nükleer santral inşa edilemeyeceğini söyledik.

Ancak zeminden örnek alınmadan hukuka aykırı olarak davamız reddedildi. Üzerine her biri 14 bin ton ağırlığında 4 tane nükleer reaktör binecek zemin beton takviyelerinin çatladığını öğrendik.

2018 yazında çatlayan betonu Türkiye Atom Enerji Kurumu sökmüş, tekrar çatlamış biz bunu 6 Mayıs 2019’da öğrendik. Henüz nükleer reaktörler binmedi. Aktif bir fay hattı üzerinde nükleer santral kurulamaz. Türkiye bu maliyeti kaldıramaz.”

KAYNAK : (Adana/EVRENSEL)https://www.evrensel.net/haber/398780/akkuyu-nukleeri-icin-dava-acan-avukat-turkiye-icin-guvenlik-tehdidi

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 536 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial