Home / Haberler / ALBEDO NEDİR ?

ALBEDO NEDİR ?

Posted on
Paylaşın

Bir yüzeyin üzerine düşen elektromanyetik enerjiyi yansıtma kapasitesi yani yüzeyin yansıtma gücü albedo olarak adlandırılır. Genellikle, bir yüzeyin güneş ışığını yansıtma kapasitesi olarak kullanılır. Cisimlerin yansıtma kapasitesi, yani albedoları o cisimlerin yüzey alanına, dokusuna ve rengine bağlı olarak değişir.

 

 

Güneşten gelen radyasyon dünya atmosferine çarptığı zaman, gelen radyasyonun bir kısmı atmosfere girebilirken, diğer kısmı uzaya geri gönderilir. Yani, atmosfer gelen güneş ışınının bir kısmını tutabilirken diğer kısmını geri yansıtır. Bu yansıtma, yer albedosu olarak adlandırlır. Yer albedosunun yüksek olduğu yerlerde, ısınma kapasitesi düşüktür. Çünkü albedosu yüksek olan cisimler gelen enerjiyi daha fazla yansıttıkları için daha az ısınırlar. Bu sebeple, düşük albedoya sahip olan cisimler ışığı daha az yansıttıkları için ısıyı daha fazla tutarlar.

KAYNAK  : Engin, Yasin (2015), “Albedo Etkisi: Beton ve Asfalt”, Beton&Çimento, betonvecimento.com/beton-2/albedo-https://climatechange.boun.edu.tr/?page_id=1671

HABER :BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 3158 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial