Home / Haberler / Arazisine yol açmak için sit alanındaki ağaçları kestirdi!

Arazisine yol açmak için sit alanındaki ağaçları kestirdi!

Posted on
Paylaşın

Marmaris’te yaşayan iş insanı Yüksel B.’nin arazisine yol açmak için 2. derece doğal sit alanındaki ağaçları kestirdiği ortaya çıktı. Yaşam alanı savunucuları olaya tepki gösterdi.

Arazisine yol açmak için sit alanındaki ağaçları kestirdi!

Muğla Marmaris’te Milli Parklar Müdürlüğü koruması altındaki kırsal Adaköy Mahallesi’nde yer alan 2’nci derece sit alanında, 320 metre mesafede ağaç kesimi yapıldı. Ağaçların, Cennet Adası’ndaki arazisine karadan yol açmak isteyen iş insanı Yüksel B. tarafından kestirildiği aktarıldı.

Duruma tepki gösteren yöre halkının ihbarı üzerine Cennet Adası’nda inceleme yapan jandarma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, ormanlık alanda 320 metre mesafede ağaç kesildiğini ve kesimin sürdüğünü tespit etti. Ekipler, ağaç kesimiyle ilgili tutanak tuttu.

YAŞAM ALANI SAVUNUCULARINDAN TEPKİ

Demirören Haber Ajansının aktardığına göre Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Koruma altındaki adada ağaç katliamı yapıldığını belirten Kutengin, “2. derece doğal sit alanı olan Cennet Adası’nda inşaat izni veriliyor, ağaçlar kesilerek yollar açılıyor.

Koruma altındaki bu zümrüt yeşili ormanlarda istedikleri gibi katliam yapılıyor ama kimse bunu bilmiyor. Cennet Adası başta olmak üzere koruma altındaki ormanlık alanlarda bu tür katliamlardan dolayı büyük endişe içindeyiz. Bunlara ‘dur’ diyecek yetkili arıyoruz” dedi.

Adaköy Mahalle Muhtarı ve Marmaris Belediyesi Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Sermin Güvenç de “Cennet Adası’nda izinli inşaatlar, kaçak orman katliamları çok olmaya başladı. Bu katliamlara duyarsız kalmayacağız. Gerekli yasal işlemlerin başlatılması için harekete geçtik” dedi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/385522/arazisine-yol-acmak-icin-sit-alanindaki-agaclari-kestirdi(HABER MERKEZİ)

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 703 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial