Home / Haberler / ATAŞEHİR KENT KONSEYİ BASIN BİLDİRİSİ

ATAŞEHİR KENT KONSEYİ BASIN BİLDİRİSİ

Posted on
Paylaşın

Ataşehir Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, 21.Ağustos.2019 günü saat 18.00’de Ataşehir Belediyesi Erdal Eren Kültür Merkezinde Ataşehir Kent Konseyi yöneticilerinin organizasyonunda yapılan Kent Konseyi Yönetmeliği 9. Maddesi aşağıda isimleri yazılı kişiler göreve seçilmiştir.

Göreve seçilen Çevre Çalışma Gurubu ilk toplantısını 11 Eylül 2019 günü saat 18.00’de Ataşehir Erdal Eren Kültür Merkezinde gerçekleştirmiş olup, Stratejik Plan hedeflerini aşağıdaki gibi dönemlere göre belirlemişlerdir.

Açılış konuşmalarından sonra, Çevre Çalışma Gurubu sunumunu gerçekleştiren başkan Seyfullah Atçı, öncelikle Çevre’nin tanımını hakkında ve çevre hakkındaki görüşlerini aşağıdaki gibi sunmuştur.

Çevre, içinde yaşadığı toplumlardan bağımsız olarak değerlendirilemez. Çevre, içerisinde hayat bulduğu toplumun sorumluluk, siyasi, sosyal, ekonomik ve hatta kültürel nitelikleriyle şekillenmektedir.

Bu bağlamda insanların yaşadığı alanlarda, Çevre sisteminin toplumdan ayrı olması mümkün değildir.

Yaygın bir düşünceye göre; Çevre toplumların eğitim, sorumluluk, duyarlılık, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel düzeyleri ile belirlenen sonuçtan ibaret olduğu var sayılmaktadır.

Oysa Çevre yalnızca yukarıda sayılan tespitlerle tanımlamakla işi temeline indirgeyen bu görüş, ister bilimsel açıdan ister dilediğiniz perspektiften bakın, onu (Çevre) önemsemeyerek oldukça dar bir alana hapsetmektedir.

Özetle Çevre, insanın, canlıların yaşadığı, etkilendiği her şeydir/yerdir, doğanın kendisidir, insan ve doğanın birlikteliğidir dolayısıyla Çevre kuramsal açıdan ve toplum tarafından yeterli düzeyde algılanması gerekli ve zorunludur.

Ataşehir Kent Konseyi Çevre Çalışma Gurubu’nun önümüzdeki dönem Stratejik Planı.

Dört döneme ayrılan çalışma süresinde yapılacak Çevre çalışmaları belirlendi. Yapılacak çalışmalar başlıklar halinde belirlendi ve Çevre Çalışma Gurubu üyeleri kendi aralarında görev bölümü yaptı.  Çevre,  Hijyen,  Enerji,  Sıfır Atık,  Emisyon,  Ulaşım,  Tüketim,  Ekonomi,  Yaşam,  İnsan.

Yapılacak bu çalışmaların, ortak değerleri aşağıdaki gibi belirlendi.

11.09.2019 Ataşehir Kent Konseyi Çevre Çalışma Gurubu

Kaynak : Zafer Murat ÇETİNTAŞ

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 878 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)