Home / Haberler / Avrupa Komisyonu Başkanı Avrupa Yeşil Düzen programını duyurdu

Avrupa Komisyonu Başkanı Avrupa Yeşil Düzen programını duyurdu

Posted on
Paylaşın

Program 2050 için karbon nötr olma hedefi içeriyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Yeşil Düzen programını dün düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıttı.

Programdaki 50 maddelik bir eylem planı ile Avrupa Birliği’nin sera gazı emisyonlarının 2030 yılında 1990’a göre %50-55 oranında düşürülmesi, 2050 yılında ise birliğin karbon nötr hale gelmesini aynı zamanda kıtadaki istihdam artışına ve inovasyonun gelişmesine de katkı sunmak hedefleniyor.

Eylem planlarının ilk sırasında ise 2020 yılı Mart ayında, 2050 için karbon nötr olma hedefini bağlayıcı hale getiren Avrupa İklim Yasası‘nı önermek yer alıyor.

Toplamda 24 sayfadan oluşan belgede Avrupa Birliği ülkelerinin 1990-2018 arasında %61 oranındaki ekonomik büyümeye rağmen, sera gazı emisyonlarını %23 oranında düşmesine rağmen bunun yeterli olmadığına dikkat çekiliyor.

Belgede mevcut politikaların devam etmesi halinde 2050’deki azaltım seviyesinin %60 düzeyinde kalabileceğine dikkat çekiliyor.

Önerilen adımlar arasında döngüsel ekonomik uygularının geliştirilmesi, kıyı ötesi rüzgar enerjisi alanına yönelik strateji geliştirilmesi ile ekoloji, ulaşım ve akıllı altyapılar alanında çalışmalar yürütülmesi yer alıyor.

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/avrupa-komisyonu-baskani-avrupa-yesil-duzen-programini-duyurdu/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=avrupa_yesil_duezen_icin_oy_birligi_saglayamadi_guenluek_buelten&utm_term=2019-12-13

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 820 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial