Home / Haberler / Ayvalık halkı koyları için savaşıyor: 16 bin imza toplandı.

Ayvalık halkı koyları için savaşıyor: 16 bin imza toplandı.

Posted on
Paylaşın

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın sınırları içerisinde kalan ve halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı ve Dalyan kıyıları, günübirlik tesis olarak işletilmek üzere salı günü ihâleye çıkarılmak isteniliyor. Buna karşı çıkan Ayvalık halkı ise mücadele ediyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de desteğiyle 4 bini ıslak, 12 bini change.org kampanyasından olmak üzere toplanan 16 bin imza Tarım ve Orman Bakanlığına gönderildi.

İmzaları göndermek üzere PTT önünde buluşan Ayvalık halkı, burada bir basın açıklaması da gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında şöyle denildi:

Bugün burada Ayvalık Tabiat Parkı içinde bulunan, halkımıza ait olan koylarımızla ilgili açılan ihalelerin iptal edilmesi için günlerdir Ayvalıklılar olarak hep birlikte verdiğimiz imzalarımızı, T.C TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, 2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ Balıkesir Şube Müdürlüğü’ne göndermek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Bakanlık, sekiz adet cennet gibi olan koylarımızı ihaleye vermenin planlarını yapmaktadır. Öyleki, Belediyemiz tarafından yapılan tahsis dilekçesinin cevabını göndermeyi bile beklemeden 2 koyumuzun ihalesini ilan etmiştir. Ne yazık ki, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı (Ortunç yanı) ve Dalyan (Adakamping yanı) kıyıları ve koyların günübirlik tesis olarak işletilmek üzere ihaleye verileceğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Yörede halka açık kalan, ücret ödemeden istifade edilen zaten kısıtlı alanı kapsayan bu küçük koylar da ihaleyle halkın elinden alınıp birilerine verilirse, denize ayağımızı sokacak yer kalmayacaktır.

Anayasa’nın 43. maddesi ile başlayıp, Kıyı kanunu ve bağlı yönetmelikler ile devam eden mevzuat bütünü, öncelikle kıyı alanlarının kamuya ait olduğunu, bu alanlarda mülkiyet oluşturulamayacağını ve herkesin serbestçe kullanımına açık olması gerektiğini düzenler.

Kıyılarımız ve ayrılmaz parçası olan doğamız, hepimizin ortak varlığıdır. Yıllardır gerçek sahibi olduğumuz, koruduğumuz, çocukluktan beri yararlandığımız kıyılarımız yine halkın olmalıdır. Deniz temizliği ve doğal zenginliğiyle Ayvalık halkının nefes alabildiği, denize rahatça girebildiği nadir alanlar tel örgülerle çevrilmeden, giriş ücreti alınmadan halkın kullanımına bırakılmalıdır.

Belediye Başkanı Mesut Ergin açıklama yapmıştı

Geçtiğimiz günlerde halktv.com.tr’ye konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ihale kararının durdurulması için belediye olarak dava açtıklarını belirtmişti. Ergin, davada ihalenin iptali yönünde karar çıkmaması durumunda ise belediye olarak ihaleye gireceklerini ve sözkonusu koyların halkın plajları olarak kalmasını sağlamak için yarışacaklarını ifade etmişti.

Kaynak:https://halktv.com.tr/gundem/ayvalik-halki-koylari-icin-savasiyor-16-bin-imza-toplandi-418620h

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 680 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial