Home / Haberler / ‘’Ayvalık Karayıt Köyü’nde ÇED toplantısı yaptırılmadı’’

‘’Ayvalık Karayıt Köyü’nde ÇED toplantısı yaptırılmadı’’

Posted on
Paylaşın

Ayvalık’a bağlı Karaayıt Köyü’nde 11 yıldan beri faaliyet gösteren Bilfer maden şirketine karşı köylülerin mücadadelesi sürüyor. Köylüler ve yöredeki ekoloji örgütleri, madenci şirketin yeni atık sahası için giriştiği talana karşı duruyor.

Fotoğraf: Evrensel

Karaayıt Köyü’nün havasını, suyunu ve toprağını kirleten Bilfer şirketi, işlediği madeni depolamak üzere köy merasından yer talebinde bulundu. Bu talep doğrultusunda köyde yapılması planlanan ÇED toplantısı, köy halkının ve ekoloji örgütlerinin üyelerinin direnişi sonucu engellendi.

Fotoğraf: Evrensel

Yaşam savunucuları ve köylüler, “Madenci şirket Karaayıt’tan defol”, “Havana, suyuna, toprağına sahip çık,” “Direne direne kazanacağız” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları ile köy girişinde eylem yaptı. Madenci şirketin çalıştırma vaadi ile işe aldığı yaklaşık 50 kişi ile köylüler arasında kısa süren bir ardebe yaşandı.

Ayvalık Belediyesi Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Platformu ,Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği ve Ayvalık Çevre Derneği ve Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de köylülere destek verdiği eylem sonunda Balıkesir İl Çevre Müdürlüğünce ÇED toplantısının yapılmadığına ilişkin tutanak tutuldu. ÇED toplantısının engellenmesi sonunda Karaayıt köylüleri ve yaşam savunucuları köy meydanında halay çekti. 

Fotoğraf: Evrensel

BAŞKAN ERGİN, “SİZLER, BİRKAÇ BİN LİRA PARA KAZANACAKSINIZ DİYE KÖYLÜYÜ, KÖYLÜYLE KARŞI KARŞIYA GETİREMEZSİNİZ’’

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Karaayıt Mahallesi Muhtarı Bayram Kaçar’ın çektiği ve sosyal paylaşım sitelerinde yayınlan bir videoda köy halkının maden firmasının çevreyi kirletmesi nedeniyle yardım istemesinin ardından harekete geçen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in öncülüğünde,

Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Platformu ,Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği ve Ayvalık Çevre Derneği bugün Karaayıt Mahallesi’nde yapılması planlanan Bilfer Madencilik isimli demir madeni zenginleştirme tesisinin aynı yerde hazırladığı Atık Depolama Projesi için yapılacak ÇED toplantısını engelledi.

 Köy meydanında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Sayın muhtarımız başlattığı o videoyla, bir çığlık attı. Bizlere yardım edin diye mesajlar gönderdi. Biz zaten bu sıkıntıları yaşanılacağını 10 yıl öncesinden biliyorduk.  10 yıl sonra bu köyde nelerin olabileceğini tahmin edebiliyorduk.

Bizler, Ayvalık Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle aldığımız karar sonrasında, bunu Büyükşehir Belediyesi Meclisine taşıdık. Hedefimiz burada ÇED toplantısının yapılmamasını sağlamaktır. Ben Karaayıt halkına verdikleri bu mücadele için teşekkür ediyorum. Şurada Madra Barajı kıyısında bir maden nasıl olabilir?  Bu biraz vicdan meselesi.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ’nin Madra Barajı suyu ile Ayvalık’ın su ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir projesinin bulunduğunu hatırlatan Başkan Ergin, “Bu proje hayata geçecek olursa ne olacak? Bu çevre kirliliğinin yoğun yandığı bu bölgedeki suyu içecek miyiz? İçmeyeceğiz.

Nasıl ki bizler bugün burada ÇED toplantısını hep birlikte yaptırmadık, inşallah bizde büyükşehirde bu projenin hayata geçirilmemesinin mücadelesini vereceğiz. Buradaki maden ocağını da kapattıracağız.“ diye konuştu.

Sadece Karayıt’ın değil, Ayvalık ve Edremit Körfezinde hemen hemen her alanın tehlike altında olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mesut Ergin “İşte Çanakkale’de görüyoruz. Çanakkale’de yapılan mücadelelerimizin ardından oradaki proje ertelendi. İnşallah burada da aynı mücadeleleri Balıkesir’in her yerinde göstereceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ÇED toplantısı iptal edildiğine ilişkin tutanaklar imzalandı.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 845 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial