Home / Haberler / Belediyelere obezite reçetesi: Ağacı, bisikleti ve fiziki aktiviteyi önemseyin

Belediyelere obezite reçetesi: Ağacı, bisikleti ve fiziki aktiviteyi önemseyin

Posted on
Paylaşın

Bakanlığa bağlı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Daire Başkanı Dr. Nazan Yardım, belediye yönetimlerini eleştirdi: Sokaklar ağaçlandırılmalı, fiziki aktivite hayatın parçası yapılmalı.

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Obezite Alt Komisyonu’nun dinlediği Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Daire Başkanı Dr. Nazan Yardım, belediye yönetimlerini eleştirerek geniş yaya yolları, sokak ağaçlandırması ve bisiklet yolları yapılması gerektiğini söyledi.

“Belediyelerden mutlaka, fiziki aktiviteyi günlük hayatın bir parçası yapabilmek için geniş yaya yolları, geniş kaldırımlar istiyoruz. Ama bu kaldırımların genişliği küçük tutuluyor” diyen Dr. Nazan Yardım şu önerileri yaptı:

“Artı, buralarda ağaç yok. Oysa büyükşehir belediyelerinin ana caddelerde, küçük belediyelerin de sokak ağaçlandırmasını mutlaka yapması lazım. Keçiören Belediyesi’yle konuştuğumuz zaman söyledikleri şey ‘Biz bunu yapamayız’. ‘Neden?’, ‘Çünkü esnaf önünün kapatılmasını istemiyor’. Bu gerekçe olamaz.”

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre altı şehirde hiç bisiklet yolu olmadığını belirten Dr. Nazan Yardım, bisikletin ulaşımda yerinin olmasını istedi.

Dr. Yardım şunları söyledi:

“Belediyelere de bisiklet yolu yapmalarına mukabil, bisiklet tahsis ettik. Bu bisiklet yollarını yaptılar. İzmir, İstanbul sahil yoluna yaptı ama maalesef Ankara’da yok. Biz bisikleti ulaşımda istiyoruz. Altı ilde bisiklet yolu hiç yok: Iğdır, Ardahan, Şırnak, Kırklareli, Hatay ve Ağrı.”

KAYNAK ; https://www.artigercek.com/haberler/belediyelere-obezite-recetesi?fbclid=IwAR0AeB2kwWpKMf12ad9Ta95kxpFqbP62ZWSCJxFbCwAkEKn4Gveb65cR_Ik

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 476 - Today Page Visits: 3
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial