Home / Haberler / Beylikova’ya Sahip Çıkarak 200 Bin Ağacı Kurtaralım!

Beylikova’ya Sahip Çıkarak 200 Bin Ağacı Kurtaralım!

Posted on
Paylaşın
Eskişehir Beylikova ilçesi, Süleymaniye, Yalımlı ve Karacaören mahallerinde; Sivrihisar ilçesi Yalımlı mahallesinde yapılacak Krom Manyezit Ocağı kapasite artışı ve Demir, Nikel Ocağı kırma eleme tesisi projesinin Bilirkişi incelemesi 17 Haziran saat 10.00 da Süleymaniye’de yapılacaktır.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) olarak keşif yerinde olacağımızı ve Doğa’ya sahip çıkabilecek halkımızı da yanımızda olmaya davet ediyoruz.  Projenin hayata geçmesi durumun da 31 bin hektarlık alanda ardıç, sedir, karaçam ve meşe ağaçlarının da içinde yer aldığı ormanlık bölgede 200 bine yakın ağaç kesilecektir.

Beylikova ilçesi Süleymaniye, Yalınlı ve Dumluca mahalle / köylerinin meralarına kurulacak kırma, eleme tesislerinin doğamıza ve çevremize olumsuz katkılarından dolayı ESÇEVDER olarak  karşı çıkıyoruz. ESÇEVDER maden aramalarına karşı değildir.  

Ormanlarımızın, tarım alanlarımızın, meralarımızın ve temiz su kaynaklarımızın yok olmaması için köylülerimizin yanındayız. Sadece Eskişehir’de değil, Türkiye’nin neresinde olursa olsunverimli tarım alanlarımıza, temiz su kaynaklarımıza ve binlerce ağacın kesilmesine hep birlikte sahip çıkmaktayız

Maden sahası için 31 bin hektarlık alanda 200 bin ağacın katledilmesinin yanında Tarım alanları, temiz su kaynakları ve şifalı su kaynakları proje ile zarar görecektir. Bölgede, kızıl geyikler, Porsuk gibi yabani hayvanlar da yaşamaktadır.

 Madencilik faaliyeti bölgedeki yaban hayatını da yok ederek bölge halkının geçimini sağladığı küçükbaş hayvancılık için yaygın olan mera alanları da katledilecektir. Maden aramasında kullanılan zehirli atıklar Porsuk Çayı’na karışması Porsuk Çayı kirlenecektir.  Porsuk Çayı’nın kirlenmesiyle de tarım arazilerinde tarımsal üretim biterek Porsuk Çayı’nda da hiçbir canlı yaşayamayacaktır.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) olarak Doğamıza, toprağımıza, suyumuza ve havamıza sahip çıkmak için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi kamu oyu ile paylaşarak, duyarlı vatandaşlarımızın yanımızda yer almasını dileriz dedi.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/beylikovaya-sahip-cikarak-200-bin-agaci-kurtaralim/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 410 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)