Home / Haberler / BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için 2020 Yılının 17 Genç Liderini açıkladı

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için 2020 Yılının 17 Genç Liderini açıkladı

Posted on
Paylaşın
Pin Share
  • BM Genel Sekreteri’nin Gençlik Temsilcisi’nin Ofisinin önemli çalışmalarından Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) için Genç Liderler seçilmesi girişimi 2030 gündemine destek için harekete geçilmesini sağlayan gençlerin çabalarını herkese duyuruyor.2020 yılı için seçilen genç liderlerden biri de Türkiye’den İlayda Eskitaşçıoğlu.

BM Genel Merkezi, New York — Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) için 17 Genç Lider bugün Birleşmiş Milletler tarafından açıkladı.

Her iki yılda bir Genel Sekreter’in Gençlik Temsilcisi’nin Ofisi Dünya’nın en önemli sorunlarıyla mücadele için çabalara yön veren ve liderlikleri SKA’lara ulaşmaya katkıda bulunan 17 değişim öncüsü genç lider belirliyor.

BM Genel Sekreteri’nin Gençlik Temsilcisi Jayathma Wickramanayake “Daha önce eşi benzeri görülmemiş zamanlarda BM 75’inci yıl dönümünü kutlarken SKA’lar için 2020’nin Genç Liderleri girişimi genç insanların herkes için nasıl daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek şekillendirdiklerinin açık bir örneğini oluşturuyor” diye konuştu.

Wickramanayake “COVID-19’dan orantısız olarak etkilenmelerine rağmen tüm Dünya’da gençler salgından daha iyi toparlanmak ve SKA’lara ulaşmak için yenilikçi çözümler bulmada büyük dayanıklılık, beceriklilik ve liderlik göstermeye devam ediyor” diye ekledi.

Yaşları 18 ile 29 arasında değişen bu genç liderler Dünya’nın her bölgesinden genç insanların farklı  seslerini temsil ediyor ve SKA’ları desteklemede milyonlarca genç insani harekete geçirme sorumluluğunu taşıyor.  

Hem BM ile doğacak stratejik fırsatlar hem de kendi girişimleri, platformları ve bağlantıları yoluyla SKA’lara ulaşılmasında genç insanların yer almasını desteklemek üzere bu grup bir araya gelip çalışmalar yürütecek.

Türkiye’den genç lider olarak seçilen “Konuşmamız Gerek” isimli sivil toplum kuruluşunun kurucusu İlayda Eskitaşçıoğlu “Gençler olarak SKA’ları gerçeğe dönüştürmek istiyorsak bir genç olarak sesimizi daha önce olmadığı kadar güçlü ve gururlu bir şekilde yükseltmeliyiz. SKA’lar için Genç Lider olmak bana bu şansı veriyor” diye konuştu.

SKA’lar için 2020’nin Genç Liderleri şöyle sıralanıyor:

● AY Young, 29, ABD

● Hadiqa Bashir, 18, Pakistan

● İlayda Eskitaşçıoğlu, 26, Türkiye

● Jichen Liu, 23, Çin

● Lester Philipp Vargas Angeles, 24, Peru

● Loay Radwan, 21, Mısır

● Mariama Djambony Badji, 22, Senegal

● Martin Karadzhov, 27, Bulgaristan

● Oluwaseun Ayodeji Osowobi, 29, Nijerya

● Ralf Toejnes, 28, Brezilya

● Satta Sheriff, 22, Liberya

● Siena Castellon, 18, İrlanda

● Tania Rosas, 29, Kolombiya

● Tim Lo Surdo, 26, Avustralya

● Udit Singhal, 18, Hindistan

● Vanessa Nakate, 23, Uganda

● Zahin Razeen, 22, Bangladeş

SKA’lar için 2020’nin Genç Liderleri hakkında daha fazla bilgi ve Genç Liderlerin profilleri ve SKA’ları ileri götürme tahhahütlerini öğrenmek için https://www.un.org/youthenvoy/about-the-young-leaders-for-the-sdgs/  adresini ziyaret edebilirsiniz.  

KAYNAK : https://turkey.un.org/tr/91600-birlesmis-milletler-surdurulebilir-kalkinma-amaclari-icin-2020-yilinin-17-genc-liderini

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top