script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / BÖLGEDE ARAŞTIRMA İÇİN KAZI GEREKLİ

BÖLGEDE ARAŞTIRMA İÇİN KAZI GEREKLİ

Posted on

Orhan KANDEMİR Densan Madencilik Şti.tarafından Balıkesir İli,Ayvalık İlçesi,Altınova mahallesi,DENİZ Açıklarında MİGEM tarafından verilen 3361056 Erişim no.lu IV.Grup ön arama ruhsatı alındığı tarihte şirket ortağı Çağatay KÖSE’nin açıklama yapması  üzerine, numune almak için dalış yaptığı yerde,gemi kalıntıları olduğunu gördüğünü ve sualtıfotoğraf makinası olmadığından fotoğraf çekemediğini söylemesi üzerine , arkeolojik kazı yapılması için 19.02.2018  tarihinde BİMER’e Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinin Ayvalık Temsilcisi olarak müracaat edildi.

 

 

Bölgenin tarihte Cenevizlere liman olması,tarihe tanıklık etmesi , ve denizde Osmanlı kadırgalarının olduğu iddiaların yoğunluk kazanması bizde heyecan yaratmıştır.28.02.2018 tarihinde dalış görev için gerekli talimat verildi ise de hava muhalefeti nedeniyle 26.04.2018 tarihinde bölgeye geldiler.

28.02.2018 ile 26.04.2018 tarihleri arasında ise ,Bodrum Su Altı Müze Arkeoloji Müze Müdürlüğünün dalgıçlarından Güner Bey ile telefonda görüşülmüş ve özellikle daliş yapılacak bölge hakkında bilgi ve belgeler mail olarak gönderilerek,önceden bilgilendirildi.

 

 

 

 

26.04.2018 tarihinde Altınova beldesine gelen, Bodrum Sualtı Arkeloji müzesinden dalgıç Güner BEY’e , Altınova  kıyı şeridinde Osmanlı döneminden kalma bir ahşap iskelesinin yeri ve kıyı şeridinden 2.5 km açıkta bir batın olduğu ve batığın 25 yıl önce görüldüğü bilgisi Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme  Derneği  üyeleri tarafından verildi.26-27/04.2018  Günlerinde dalış yaptıktan sonra bölgeden ayrıldılar.

 

Aradan uzun zaman  ,gelmemesi  üzerine  yapılan araştırma da raporun kurumlararası yazışma  olduğu ve raporların ve fotoğrafların verilemiyeceği hem Bodrum Su Altı Müze Arkeoloji Müze Müdürlüğü, hem Balıkesir Kültür Varlıkları Bölge Kurulunca belirtilmiştir.

26.05.2018 Tarihinde 1800902607 sayılı BİMER başvurusu ile, raporun neden verilmediğini,dalış yaptıktan sonra söylenenlerle ,rapor arasında farklılık olduğu,bu durumun Ayvalık’ta infial yarattığı belirtilerek, raporun BİMER-CİMER Kanalıyla tarafıma mail ortamında  tarafıma gönderilmesi talep edilmiştir.Netice itibarıyla rapor gönderilmiştir.

Bodrum Sualtı Arkeloji müzesinin hazırladığı rapor incelendiğinde ;

a.26.04.2018 günü,gerçekleşen dalışta;

Aynı gün yapılan dalışta; 25 metreye kadar dalış yapıldığı,deniz dip yapsının kumluk ve  eriştelik olduğunun

görüldüğü ve kültürel varlığa rastlanılmadığı,

b.  2 nci aşamada,Altınova kıyı şeridinde gösterilen  ve Osmanlı kadırgası olduğu alan

incelenmiştir.Burada  yaklaşiık 3 metre derinlikte,kömürleşmiş ahşap bir parça ve bir adet

         Bizans dönemine ait amphora ile karşılaşılmıştır. Buradaki  kömürleşmiş ahşap parçanın

Osmanlı Dönemine konusu bir iskeleye ait  olup olmadığı ,  kumluk deniz taban konusu

         kapsamlı yapılacak kazı ile netleşecektir.

 

 

c. 3ncü aşama da, yine Altınova kıyı şeridinde gösterilen bugünkü balıkçı barınağının olduğu

alan incelenmiştir. Alanda deniz kumları doğal bir dalgakıran  oluşturmaktadır.

 

Kumluk dalgakıranının içinde, görülen tek bir taş parçasının antik dalgakırana ait olup

olmadığı   belirsizdir. Alanda, Altınova Jandarma Karakol Koutanlığı hizasından başlayarak ,

denize doğru dik olarak devam eden ve su üstünden de görülebilen düzensiz taşlardan

oluşturulmuş uzantının da  antik dönemden kaldığı konusunda  şüphe yaşanmıştır.

 

 

Söz konusu  maden arama sahası , geniş bir sahayı kapsamaktadır.Bülent ÖZGEN tarafından yapılan başvurunun , DENSAN şirketinin resmi başvurusu olmadığı, Altınova kıyı şeridinin çevreci  bir grup STK.lar tarafından korunmaya çalışıldığı kanısına varılmıştır diye rapor sona ermektedir.

YAPILACAK KAZI İLE NETLEŞECEK

Dalgıçların verdiği rapora göre burada yapılacak çok iş var.Yeniden kazı yapılması önerilyor. Maden bölgesinin genişliğinden söz edilerek, uzman görüşü gerektiren birçok konu var. Bulunanlar  yerinden çıkarılıp kontrol altına alınması gerekmez mi?

“HERKESİ AYVALIK İÇİN GÜÇ BİRLİĞİNE DAVET EDİYORUM ”

Orhan Kandemir Densan Madencilik   Şti.nin çed dosyasını İl Çevre ve Şehircilik Md/BALIKESİR ‘de işleme konulmasından günümüze kadar geçen  süreçte,STK.lar olarak  sanırım üzerimize düşen görevi yapmaya çalıştık.

İşin mutfağında olan birkaç STK veya kişiden biri olarak,kurum  ve kuruluşların,özel sektörün, yeterince desteğini göremedik.Üniversitelere dilekçe yazdığım zaman , Balıkesir Üniversitesi yerinde inceleme gerektiğini,9 Eylül Üniversitesi öğretim görevlerinin işlerinin çok yoğun olduğunu,İTÜ ise,talebimin Bilgi Edindirme Kanunu Kapsamı dışında olduğunu belirttiler.

Benim anlıyamadığım ise,yerinde inceleme yapmak isteniyorsa şartlarını belirtilirsin,ya da şu kadar maliyet söz konusudur diyebilirsin.

Öğretim görevlilerin çok yoğun işi varsa, inceleme için  müsait zaman  verilebilinir, isteğim BKK.dışında ise yol gösterilir.Üniversiteler eğitici ve yol gösterici değilmidir? ODTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri ise cevap bile vermediler.

EGE Üniversitesi Su Ürünleri Fak.Dekanlığına ve raporda emeği olan Doç.Dr.Mehmet AKSU ve Doç.Dr.Göknur Şişman AYDIN hocalarıma  ve   Aksaray Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hidrojeoloji ABD Başkanı Sayın Yrd. Doç. Dr. M. Murat Kavurmacı hocama çok teşekkür ediyorum.

Yardımcı olmak istemeyen Üniversitelerin kararlarına  saygı duyarım.Kamu menfaati olmasa bu kadar üzülmezdim.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinin Ayvalık Temsilcisi olarak, kendi adıma söylemek gerekirse bu kadar işlemleri tek başıma yapmaktan  gurur duydum.Burada polemik yaratmak için bunları söylemiyorum.Elbette başka STK.lar da yaptı.Zaten kaç kişi veya STK.uğraşıyor ki.Burada anlatmak istediğim güçleri birleştirmek,herkes tek başına veya kendi dernekleri adına değil AYVALIK adına topluca hareket etmenin   getirisi  çok daha fazla olacaktır.

Madencilikte işlemlerde su veya maden analizi,mahkeme masrafı gibi v.b. faaliyetlerde maddiyat ön plana çıkmaktadır.STK.ların gücü buna yetmemektedir.Ayvalık hepimizindir.O zaman sadece STK.lar değil,sadece Belediye ve Belediye Meclis üyeleri değil,Ayvalığı seven herkesin taşın altına elini koyması gerekmektedir.Ayvalık Ticaret Odası,Esnaf Sanatkarlar Odası,Muhtarlar Derneği,özel şirketler,Çiftçi Mallarını Koruma Derneği,Otel sahipleri,Üretici Zeytin Derneği,Akademik Odalar v.b. dernekler nerede?

Başarı kazanınca veya işin mutfağından olanlardan daha fazla hiç uğraşmayanlar olaya sahip çıkmaya çaba çalışıyor.Veya hiç uğraşmıyan STK.lar da yok değil.

Ayvalık’ta  platform/konsey  oluşturalım.Söz konusu AYVALIK’ta ise STK.lar arasında veya Dernekler arasında varsa anlaşmazlıklarını bir kenara bırakıp ortak akılla hareket uygun olacaktır.Onun için Herkesi  AYVALIK İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ OLUŞTURMAYA davet ediyorum.Herkesi taşın altına elini koymaya davet ediyorum.

Sadece madende değil,arsenik su,kanalizasyon v.b.Ayvalık’ın sorunlarının  da sahip çıkıldığı gibi ,çözümüne de katkı sağlıyacağına inanıyorum.Bu oluşum ; İklim değişikliği, küresel ısınma,deprem konularında  çözüm üretmekte inovasyon merkezi gibi hareket etmesini sağlayacaktır.

Altınova’da denizden maden çıkarmayı planlayan Orhan Kandemir Densan Madencilik  Şti.’nin 01.03.2019 tarihine kadar ön arama ruhsatı alması üzerine,Ayvalık Belediyesi,Site sakinleri ve  ilçedeki STK.lar , sahilde bir protest

o eylemi yapmış,’Dağlar bitti,sıra denizlere mi geldi mi diyerek,1.5 km.uzunluğunda insan zinciri oluşturmuşlardı.

 

 

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

29Shares

1603total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 9 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top