Home / Haberler / Bu şehirde yeşil çatı yapmak zorunlu

Bu şehirde yeşil çatı yapmak zorunlu

Posted on
Paylaşın

Yeni şehir planına göre Hollanda’da Utrecht şehir merkezindeki çatıların tamamı yeşil olacak ve güneş panelleri kurulacak.

Bu şehirde yeşil çatı yapmak zorunlu

Belediyenin, geçen yıl 316 otobüs durağına yaptığı yeşil çatılar, ince hava kirliliği parçacıklarını yakaladı, yağmur suyu depoladı ve yaz aylarında soğutma sağladı.

Duraklardaki yeşil çatı projesinin başarısı üzerine düzenlenen yeni plana göre, Utrecht şehir bölgesindeki her çatı bitkiler ve yosunlarla “yeşillenecek” veya güneş panellerine sahip olacak.

The guardian’ın haberine göre, “No roofs unused / Kullanılmayan çatı yok” politikası, şehirdeki biyolojik çeşitliliği yeniden canlandırarak, daha az stresli ve daha mutlu bir ortam yaratma girişimidir.

Önümüzdeki Eylül ayında belediye meclisinde onaylanacak imar planı, şehir bölgesindeki tüm binalara çatılarını yeşillendirme yükümlülüğü getirecek.

Belediye, çatılarını yeşillendirmek isteyen ev sahiplerinin, uygulama başına maksimum 20.000 € ‘ya kadar olan maliyetlerinin %50’sini karşılayacaktır.

Yeni düzenleme ile bütün çatılarda ya yeşillik ya güneş panelleri ya da her ikisi birden olacaktır

Belediye meclisi üyesi Kees Diepeveen, “Bu şehir bölgesinde her çatı ya yeşil ya da güneş panelleri için kullanılacak. Farklı yüksekliklere baktığınızda, alt çatılarda ağırlıklı olarak yeşil ve daha yüksek olanlarda çoğunlukla güneş panelleri olacaktır.

Ve yine ikisinin bir kombinasyonu da olabilir çünkü güneş panellerinin biraz soğuması gerekiyor. Yeşil, güneş panellerinin düzgün çalışması için soğutma sunabilir. Bu, tüm çatılar için bir düzenleme olacaktır. “ dedi.

Bu şehirde yeşil çatı yapmak zorunlu

Biyolojik çeşitliliği yeniden canlandırmak için cephesinde 10.000 bitki bulunduracak dikey orman kulesi de bu projeye bir örnektir.

KAYNAK : https://www.yesilodak.com/bu-sehirde-yesil-cati-yapmak-zorunlu

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 743 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial