Home / Uncategorized / Burhaniye halkı: Yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz

Burhaniye halkı: Yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz

Posted on
Paylaşın
Pin Share
Burhaniye’de yaşam alanı savunucuları Kirazlı’daki yaşam nöbetine müdahaleyi ve madenci şirket TÜMAD’ın Burhaniye’nin içme sularını kullanmasını protesto etti.
Burhaniye'de eylem

Fotoğraf: Evrensel

Balıkesir Burhaniye’de yaşam alanı savunucuları Kaz Dağları Kirazlı’daki yaşam nöbetine müdahaleyi ve Madra’da faaliyet gösteren Madenci şirket TÜMAD’ın  Burhaniye’nin içme sularını kullanmasını protesto etti.

Kaz Dağları’ndaki ruhsatsız, yasadışı varlığını sürdüren Alamos’un değil de, yaşamı savunanların   tahliyesinin öfkeyle kınandığı belirtilen açıklamada; “İklim krizinin en yakıcı sonuçlarından birisi olan kuraklık, kendisini hissettirmeye başladı.  Burhaniye’de bir süredir yaşanan içme suyu sıkıntısı ilçe sakinlerince sık sık dile getirilir oldu.

İçme suyu rezervlerimiz tükeniyor.  Derelerimiz kuruyor. Dağlarda sık sık rastladığımız çeşmelerden artık sular akmıyor. Havran Barajı su seviyesindeki büyük düşüş, durumu açıkça göz önüne seriyor. Suyumuz bitiyor. Kuraklık tehlikesi yetmezmiş gibi, Madra’da, saniyede 57 litre su kullanan TÜMAD, sadece dağımızı öğütmekle, zehrini akıtmakla kalmıyor, zaten tükenen suyumuza ortak oluyor. Su hayattır ve TÜMAD, hayatımızı çalıyor” denildi.

Tepkilere rağmen doğa katili projelerin hayata geçirilmesi ve son olarak Kirazlı’dan yaşam savunucularının tahliyesi “Ülkenin her karış toprağı, size rağmen sermayenindir” mesajı verilmeye çalışıldığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Buna karşılık bizler inatla ve kararlılıkla diyoruz ki, yaşamı ve yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Bu bizim Anayasa’dan aldığımız hakkımız ve görevimizdir. Yaşam savunucularını terörize etmeye çalışmanız işe yaramayacak.

Bizler Kazdağları’nın her karışında karşınızda olmaya devam edeceğiz. TÜMAD’ı Madra’dan ve tüm talancıları bu ülkenin dağlarından, ovalarından, şehirlerinden  kovana kadar   peşinizi bırakmayacağız.  Biz halkız   eninde sonunda biz kazanacağız. Selam olsun dün, bu gün ve yarın doğası, ülkesi ve özgürlüğü için direnenlere.”

Kaynak : https://www.evrensel.net/haber/414959/burhaniye-halki-yasam-alanlarimizi-savunmaya-devam-edecegiz

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top