Home / Haberler / Çanakkale, 195 Bin Ağaç Kesen Uluslararası Şirkete Karşı Bugün Meydana Çıkıyor

Çanakkale, 195 Bin Ağaç Kesen Uluslararası Şirkete Karşı Bugün Meydana Çıkıyor

Posted on
Paylaşın

Çanakkale Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları tüm duyarlı vatandaşları, içme suyunu ve yörenin tabiatını tehdit eden Kanadalı maden şirketine DUR demek için,19 Temmuz 18.30’da İskele Meydanı’na çağırdı.

Çanakkale Kirazlı’da neler oluyor?

Çanakkale Valiliği’nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ÇED’e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve ÇED’e aykırı ilerleyen işletmeyi durdurmalarını talep ediliyor.

Kirazlı Altın Madeni Projesi, Mart 2019’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme iznini aldı. Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45 bin 650 ağacın kesilmesi olarak planlanmıştı. Haziran ayının ortasında yapılan tıraşlama ile maalesef ormanlarda büyük bir yara açıldı. Uydu görüntüleri üzerinde yapılan incelemeler, maden sahası ve  yol bağlantıları için  yaklaşık 195 bin adet ağacın kesildiğini ortaya koyuyor. Buna göre ÇED raporunda belirtilenden 4 kat daha fazlaağaç kesimi yapıldı.

Kirazlı’ da proje sahasının öncesi, sonrası

Kaz Dağlarında Siyanürlü Altın Madenciliği

“Kirazlı Siyanürlü Altın İşletmesi” faaliyete geçmek için geri sayıma başladı. Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor.

Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Çanakkale’ye çok yakın bir konumda olan Kirazlı Bölgesinde açılan davalar ve verilen yargı kararlarına rağmen yabancı şirket yoluna devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çanakkale Valiliği, izinleri veriyor. Uluslararası maden şirketleri özellikle Marmaradan, Akdenize kadar onlarca proje yürütüyor. Bu şirketler, Londra ve Toronto Borsalarında çeşitli manüpilasyonlarla daha kazma vurmadan büyük kazanç elde ediyor. Resmen Türkiye’ye bıraktıkları yüzde 5. Fakat fiiliyatta bu oranın çok altında kalıyor. 10-15 senelik işletmeden sonra altın madenlerinden geriye milyonlarca ton ağır metal yüklü atık dağları kalıyor. Coğrayayı değiştiren bu atıklar kıyamete kadar bölgeyi kirletiyor. Başta insan sağlığı olak üzere tarım ve doğa üzerinde telafisi imkânsız bozulmalara yol açıyor.

Paylaşın
Total Page Visits: 4692 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial