Home / Haberler / Çekirge istilası Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Çekirge istilası Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Posted on
Paylaşın

Hindistan, Çin derken İran ve Irak’ta da görülen istilacı çekirgelere son olarak Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde rastlandı. Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Yaslıoğlu, “Havaların soğuması bir avantaj oldu eğer sıcak olsaydı bu risk biraz daha fazla olurdu” dedi.

Çekirge istilası Türkiye'yi nasıl etkileyecek? (ÖZEL HABER)

Çekirge istilası güneydeki etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını kâbusa çeviren çekirgeler bu defa Hakkâri’de görüldü.

Binlerce çekirgenin toplu halde göç etmesi ve Yüksekova’da görülmesiyle ilgili konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Yaslıoğlu, “Bu çekirgeler sürü halinde geldiklerinde tarımı büyük ölçüde etkiler. Çünkü yeşil olan ne varsa yer. Bu yüzden çekirge zararlı bir tür.

Dolayısıyla bununla ilgili özellikle o bölgede yer alan illerimiz ve ilçelerimizdeki Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı, taşra ilçelerimizin de buna hazırlıklı olması gerekiyor” dedi.

“BAKANLIĞIN GEREKLİ ALET VE EKİPMANLARI TEMİN EDİP HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİYOR”

Gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Yaslıoğlu, “Kimyasal mücadele yapmaktansa biyolojik mücadele yapmak daha iyi ama böyle olağanüstü bir durumda biyolojik mücadeleyle bunun üstesinden gelmek maalesef mümkün değil. İlerlemesini durdurabilmek için cypermethrin ismini verdiğimiz bir ilaç var, dekara 40 mililitre kadar kullanılıyor.

Bakanlığın bu tür gerekli alet ve ekipmanları temin edip hazırlıklı olması gerekiyor. Bununla ilgili gerekli önlemler alınmıştır diye düşünüyorum. Havaların soğuması da bir avantaj oldu eğer sıcak olsaydı bu risk biraz daha fazla olurdu. Sürü halinde geldiklerinde bütün yeşilliği yiyen zararlı bir tür çekirge” şeklinde konuştu.

Kaynak: GÜLNAME PAÇA -http://www.bursadabugun.com/haber/cekirge-istilasi-turkiye-yi-nasil-etkileyecek-ozel-haber-1265843.html

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 745 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial