script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Dünyada çevre kirliliği / ÇİN, ÇEVRE İÇİN 2 YENİ BAKANLIK KURUYOR

ÇİN, ÇEVRE İÇİN 2 YENİ BAKANLIK KURUYOR

Posted on

Çin’de  Devlet Konseyi’nin yeniden yapılandırılması kapsamındaki öneriler arasında Çevre Koruma Bakanlığının kapatılması, yerine “Doğal Kaynaklar Bakanlığı” ve “Ekolojik Çevre Bakanlığı” adlı iki yeni bakanlık açılması da bulunuyor. Öneriler Parlamento ve Ulusal Halk Meclisine sunuldu. Çin dünyada liderliği yaptığı ekonomik büyümesine paralel olarak çevreyi de su kirleten arasında başı çekiyor. Başta hava,  su ve toprak kirliliği olmak üzere büyük çevre ve halk sağlığı sorunlarıyla boğuşuyor. 

Çin Devlet Meclis Üyesi Wand Yong tarafından Çin Parlamentosu ve Çin Ulusal Halk Kongresine sunulan kapsamlı plan dahilinde halihazırdaki Çevre Koruma Bakanlığının kapatılması öngörülüyor. Bu bakanlık yerine Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Ekolojik Çevre Bakanlığı kurulması önerilmekte.

Çin, çevreye verdiği zararları telafi için çaba içinde

Kurulması önerilen yeni bakanlıklardan Ekolojik Çevre Bakanlığı Çin’de çevre korumanın iyileştirilmesinden ve ilgili kanunların uygulanmasından sorumlu olacak.

Bakanlığın ayrıca Çin’in ekolojik ayak izinin izlenmesinden ve raporlanmasından da sorumlu olması bekleniyor. Devlet Konseyinin yeniden yapılandırılması kapsamındaki öneriler arasında kurulması önerilen yeni bakanlıkların nükleer enerji ve radyasyon güvenliği alanında da denetimlerde bulunma yetkisi olacak.

Önerilen yapıda, daha önce Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nda bulunan iklim değişikliği politikaları üretme yetkisi yeni kurulacak Ekolojik Çevre Bakanlığında olacak.

Bu öneriler, yaklaşık 3000 delegenin yer aldığı ve Tiananmen meydanın

da yer alan Büyük Halk Salonu’ndaki oturumda duyuruldu. Yeni bakanlıklarla Çin’in ekolojisinin daha iyi korunması hedefleniyor. Değişiklik önerilerinin Çin Başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 19. Parti Kongresi’nde telafuz ettiği Çin’de “mavi gökyüzü ve temiz hava” hedefleri doğrultusunda gelişmeler olduğu belirtilmekte.

Yeni kurulacak Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın özellikle orman, sulak alan, su ve deniz kaynakları, şehir ve bölge planlama gibi alanlarda sorumluluklar üstlenmesi bekleniyor. Bunun yanında Çin’in yeni paradigmasının doğal kaynakların kullanımının gittikçe finansallaştırılması olduğu yorumları da yapılmakta.

Kaynak :https://www.iklimhaber.org/cinde-2-yeni-bakanlik-gundemde-ekolojik-cevre-ve-dogal-kaynaklar/

HAZIRLAYAN  BÜLENT ÖZGEN- ÇEVRECİ YEŞİL PORTAL 

0Shares

785total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top