script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / DEHŞET VERİCİ BİR UYARI ! BİR’ALEV’ ÇAĞI BAŞLIYABİLİR

DEHŞET VERİCİ BİR UYARI ! BİR’ALEV’ ÇAĞI BAŞLIYABİLİR

Posted on

Bilim insanlarından dehşet verici bir uyarı geldi: Yeryüzündeki sıcaklıklar sadece 2 derece daha yükselirse, beklenenin aksine bir ‘buzul çağı’ değil, Dünya’yı kasıp kavuracak bir ‘sera çağı’ başlayabilir.

 

‘Dünya Sisteminin Antroposen’deki Yörüngesi’ başlıklı bir araştırmanın sonuçları, Dünyamızı hayli ‘sıcak’ bir geleceğin bekliyor olabileceği uyarısına neden oldu.

Çalışmaya göre yeryüzünü ‘sera çağı‘ ismi verilen ve sıcaklığın yoğun hissedileceği bir dönem bekliyor olabilir. Çünkü bu araştırmada, küresel ısınmayla yeryüzü genelinde sıcaklık seviyesi sadece 2 derece artsa dahi, Dünya’da önlenemez bir ‘sıcaklık döngüsüoluşabileceği belirlendi. Bu sıcaklıkta buzullar da neredeyse tamamen eriyeceğinden, deniz seviyesinde de 60 metreye kadar yükselmeler yaşanacak.

Birçok bilim insanı Dünya’nın, insan eylemlerinin gezegeni doğrudan etkilediği döneme verilen isim olan ‘Antroposen‘ içerisinde bulunduğunu kabul ediyor.

Araştırmaya katılan önemli simlerden Kopen

hag Üniversitesi bilim insanı Katherine Richardson da, ‘sera çağı’nın başlaması durumunda geri dönüş olmayacağını bu korku senaryosuna ekledi.

KAYNAK  : http://www.bursadabugun.com/haber/dehset-verici-uyari-bir-alev-cagi-baslayabilir-993847.html

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

12Shares

1652total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + seventeen =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top