Home / Haberler / DENİZLİ’DE HEDEF, SERAGAZI EMİSYONLARINDA YÜZDE 21 AZALTIM

DENİZLİ’DE HEDEF, SERAGAZI EMİSYONLARINDA YÜZDE 21 AZALTIM

Posted on
Paylaşın

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, iklim değişikliğine karşı iki yıl önce başlattığı “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver” projesi tamamlandı. İklim planına göre, 2030 itibarıyla Denizli’deki seragazı salımları yüzde %21 azaltılacak.

 

 

İklim değişikliği konusunda çalışmalar yürüten Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık iki yıl önce Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinatörlüğündeki “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında başlattığı “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver Projesi” tamamlandı.

Kapanış konferansında Denizli Seragazı Envanteri ve İklim Eylem Planı ile ilgili konuşan Bölgesel Çevre Merkezi-REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman, planın küresel, ulusal, bölgesel ve yerel çabaların bir sonucu olarak hazırlandığına dikkat çekti. Sayman, “Başarılı bir süreç yürütüldü ve 10’a yakın çalıştay yapıldı. Liselerde, etüt salonlarında ve Pamukkale Üniversitesi’nde farkındalık etkinlikleri, anketler yapıldı. Bu kapanış toplantısı, yeni bir başlangıç. Umuyorum bundan sonraki süreçte bu eylem planının uygulanmasında Denizli bu konudaki hem öncülüğünü hem de iklim değişiklindeki hazırlığını artırmış olur” diye konuştu.

 

 

7’den 70’e eğitimler verildi

Belediye Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci ise  Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliği eylem planı konusunda öncülük yaptığını kaydederek şunları söyledi: “Öncelikle Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden bir tanesiyiz ve en temiz şehir ödülü alan şehirlerden bir tanesiyiz. %49’umuz ormanlarla kaplı. Her yıl binlerce ağacı toprakla buluşturuyoruz. Büyükşehir olduktan sonra şehrimizin tamamındaki atık suları arıtmak gibi bir hedef koyduk. İstiyoruz ki bir damla arıtılmamış su doğaya salınmasın.

Katı atık tesislerimizle birlikte çöplerin vahşi depolanmasının önüne geçiyoruz. Bugün Denizli’de her evde insanlar geridönüşümlü atıklarını mavi poşete, evsel atıklarını siyah poşete atıyor. Sadece Denizli’de değil bölgenin tıbbi atıklarını steril hale getiren sistemlerimiz var”

İklim komisyonu kurulacak

Denizli İklim Eylem Planı’nın önümüzdeki süreçte Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik planında da yer alacağını ifade eden Değirmenci, “Nasıl bu süreci takip ettiysek bundan sonra da yine büyükşehir belediyemizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın, STK’larımızın içerisinde olduğu bir iklim komisyonu oluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin 2030 yılında seragazı salımında %21 gibi bir azaltım hedefi var. Biz de iklim eylem planımızda 2030 yılı itibarıyla Denizli’deki seragazı salımlarında %21 azaltım hedefliyoruz” diye sözlerini noktaladı.

KAYNAK :https://yesilgazete.org/blog/2019/06/17/denizlide-hedef-seragazi-emisyonlarinda-yuzde-21-azaltim/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 574 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial