Home / Haberler / Eminönü Balıkçıları

Eminönü Balıkçıları

Posted on
Paylaşın

İstanbul da 1950 yıllardan bu yana kıyıda bağlı sandal, kayık ya da motorlarda Balık ekmek satanlar buralara yolu düşen yerli ve yabancı Milyonlarca İnsan tarafından bilinir.

Ülkemizde Palamut, lüfer avlanır buradalar da halka satılırdı, ancak geçen zaman içinde satılan Deniz ürünlerinin yerini İthal Balık  aldı .

Uzun yıllarda Halk sağlığını tehdit edecek şekilde kararmış yağlar ve hijyen den uzak Balık satanlar, şikayetler üzerine İBB tarafından yeni yaptırımlara zorlanmıştı, İlk iş olarak Teknelerin yenilenmesi satıcıların kullandıkları yağlar ve kılık kıyafet düzenlemesi getirildi.

Çok büyük nakit para akışının olduğu bu tekneleri satın almak ve burada aynı işi yapmak isteyen bir çok iş adamında talep açtığı da konuşulanlar arasında yer alıyor.

Ancak ne olduysa kıyıdaki balık ekmek satıcıları birden büfeciliğe dönerek, Büfecilik ruhsat yönergesinde yer almamasına rağmen Eminönü meydanlarında satışa başladılar.

Köprü altında Restoranlar da her türlü yasal belge ve hijyen aranmasının dışında aylık 20.000 TL üzerinde kira ödemelerine rağmen, Çok daha az aylık kira ile ve yasal dayanaktan yoksun Büfelerde Balık Ekmek satışına herhangi bir denetim olmaksızın devam etmektedir.

İstanbul Çevre Konseyi olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

HABER : ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

Paylaşın
Total Page Visits: 1897 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial