Home / Haberler / Gaziantep’te çekirge istilasına karşı mücadele

Gaziantep’te çekirge istilasına karşı mücadele

Posted on
Paylaşın

Gaziantep’te ekili tarım arazilerine zarar veren çekirgelere karşı adeta savaş açıldı. Özellikle 6 mahalleyi istila eden çekirgelere karşı ilçe tarım ve orman müdürlüğü de ilaçlama çalışmalarına başladı.

Gaziantep’te ekili tarım arazilerine zarar veren çekirgelere karşı adeta savaş açıldı. Özellikle 6 mahalleyi istila eden çekirgelere karşı ilçe tarım ve orman müdürlüğü de ilaçlama çalışmalarına başladı.Kayabaşı, İdilli, Kabaklar, Burunsuzlar ve Kaleobası Mahallelerinde bulunan araziler çekirge istilasına uğradı.

Çekirgelerin ekili arazilere zarar vermesinin ardından, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri çekirgelerin yoğunlukta olduğu bölgelerde incelemede bulunarak çekirgelerle mücadele başlattı.Çekirgelerin arazilere verdiği zararın önüne geçilmesi için 100 dekarlık alanda ilaçlama yapıldı.

Yapılan çalışmalar kapsamında 100 dekarlık alanın ilaçlandığına dikkat çeken İslahiye Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

İslahiye ilçemizin bazı bölgelerinde yoğun bir çekirge popülasyonu tespit edilmesi üzerine, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, köylere ait arazilerde devlet yardımlı çekirge mücadelesi başlattı. İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarının nezaretinde köy halkı ile birlikte yürütülen mücadele çalışmalarında 100 dekarlık alanda çekirge ilaçlaması yapıldı.

Birçok kültür bitkisi üzerinde beslenen çekirgeler özellikle genç bitkiler üzerinde daha büyük zarar verir. Yoğunlukları yüksek olduğu zaman zarar oranı da artmaktadır. Bu nedenle çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor”

KAYNAK : https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/gaziantepte-cekirge-istilasina-karsi-mucadele,8PLTUov7FEOxd6ew_GEaTA/3q_fWvCL0USjM_nr2bSJTA

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 181 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)