Home / Haberler / GENÇLİK PARKI SEÇİMDEN ÖNCE DEVREDİLMİŞ !

GENÇLİK PARKI SEÇİMDEN ÖNCE DEVREDİLMİŞ !

Posted on
Paylaşın
TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gençlik Parkı’nın Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredildiğini duyurdu.

TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gençlik Parkı’nın Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredildiğini duyurdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Hepimize ait olan kamusal alanın devredilmesiyle iktidar kaybedeceği bir seçimde Ankara’nın geleceğini satmaya yeltenmiştir” dedi.

Ankara’da bulunan Gençlik Parkı’nın devrinin cumhuriyete ve başkenti Ankara’ya ihanet olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Gençlik Parkı’nın Ankara’nın tarihi parklarından biri olduğunu söyledi.

“İKTİDAR ANKARA’NIN GELECEĞİNİ SATMAYA YELTENMİŞTİR”

Candan Varlık Fonu aracılığıyla kamusal alan ve varlıkların sermayeye ve şirketlere peşkeş çekildiğini belirterek, “Son olarak Ankara’nın tarihi parklarından olan Gençlik Parkı’nın da Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredildiğini öğrendik. Bu tam anlamıyla bir ihanettir. Cumhuriyetin kentsel planlamasında yer alan ‘kent parkı’ kavramıyla 1935 yılında kurgulanan Gençlik Parkı, hepimizin anılarının ve cumhuriyetin izlerinin olduğu en önemli parklardandır.

İncesu deresinin taşkın alanı olan bataklık alanda planlanan, Fransız Theo Leveau tarafından tasarlanan Gençlik Parkı, eğlence-dinlenme-kültür üçgeninin, sağlıklı bir çevre ve modern kentleşme bakış açısının ürünüdür. 27 hektar üzerinde kurulan Gençlik Parkı’nın yapımı 19 Mayıs 1943 yılında tamamlanmış ve açılışı Gençlik ve Spor Bayramı’na denk geldiği için adı Gençlik Parkı olarak koyulmuştur.

Şimdi bu hepimize ait olan kamusal alanın Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredilmesi ile, iktidar kaybedeceği bir seçimde Ankara’nın geleceğini satmaya yeltenmiştir. Bu bir ihanettir ve asla kabul edilmez” diye konuştu.

NEDEN SEÇİMDEN ÖNCE DEVREDİLDİ?

Ankara’da birçok kamusal alanın Varlık Fonu’na yerel seçimler öncesi devredilmesinin ne anlama geldiğini iktidarın açıklamasını isteyen Candan, “Yangından mal kaçırırcasına 24 Aralık 2018 yılında Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine Gençlik Parkı’nı devredenler yargı önünde er geç hesap verecekler” dedi.

KAYNAK  : (Ankara/EVRENSEL)https://www.evrensel.net/haber/381471/genclik-parki-secimden-once-devredilmis

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 1493 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial