script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Uncategorized / GÖRÜNTÜLÜ HABER : ATA YADIGARI BOTANİK BAHÇEYE TAHLİYE ŞOKU !

GÖRÜNTÜLÜ HABER : ATA YADIGARI BOTANİK BAHÇEYE TAHLİYE ŞOKU !

Posted on

1935 yılında bizzat Atatürk’ün isteğiyle kurulan İstanbul Üniversitesi’ne ait Botanik Bahçe, İstanbul Müftülüğü’ne tahsis edilmek üzere tahliye ediliyor. Devir gerekçesi: “Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması.”

 

Atatürk isteğiyle kurulan Botanik Bahçe tahliye ediliyor istanbul müftülüğü üniversitesi

Foto: Sözcü

Süleymaniye Camii‘nin arkasında, 17 dönümlük bir alana sahip olan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi‘ne bağlı olan, İstanbul’daki ilk ve tek Botanik Bahçe, İstanbul Müftülüğü‘ne tahsis edilmek için tahliye ediliyor.

Sözcü’den Seda Önceler’in haberine göre; 2012 yılından beri tahliye için tartışmaların sürdüğünü ancak 28 Haziran’da tahliye işinin kesinleştiğini söyleyen İstanbul üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Muammer Ünal, “Milli servetimize kıymasınlar. Müftülük her yere taşınabilir ama bizim tahliye edilmemiz demek bitkilerimizi öldürmek demek.” diye karar tepki gösterdi.

Atatürk’ün isteğiyle kurulmuştu

Atatürk’ün davetiyle Türkiye’ye gelen Alman Prof. Dr. Alfred Hilbron tarafından 1935 yılında kurulan botanik bahçesi, 2015 yılında İstanbul Üniversitesi’nden alınarak müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmişti.

istanbul üniversitesi botanik bahçe atatürk alfred hilbron

Foto: Sözcü

Gerekçe: Şeyhülislamlık makamının bulunması

5 bini aşkın bitki türünün bulunduğu İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin devredilme gerekçesi ise Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması.

 

istanbul üniversitesi botanik bahçe atatürk alfred hilbron
Foto: Sözcü

Tahliye işlemlerinin başlamasını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Muammer Ünal,
“Milli servetimize kıymasınlar. Mütfülük her yere taşınabilir ama bizim tahliye edilmemiz demek; bitkilerimizi öldürmek demek” dedi.

14 bin 878 metrekarelik alan üzerine kurulu bahçenin aynı zamanda öğrenciler tarafından kullanıldığına dikkat çeken Ünal, taşınması durumunda 400’e yakın farklı ağaç türü ile 5 bin bitki türünün yok olacağını söyledi. Türkiye’de çok nadir görünen bir çok bitki türüne ev sahipliği yapan bahçenin taşınması halinde öğrencilerin ders yapab

ilmesinin de imkansız hale geleceğini vurgulayan Ünal, “Milli mirasımız yok edilmesin” dedi.

KAYNAK : https://indigodergisi.com/2018/07/ataturk-botanik-bahce-tahliye/http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/ata-yadigari-botanik-bahceye-tahliye-soku-2495828/SEDA ÖNCELER.FOTO: SÖZCÜ

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

819total visits,5visits today

Top