script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / GÖRÜNTÜLÜ HABER-ÇEVRE DOSYASINDA TARIM POLİTİKALARI

GÖRÜNTÜLÜ HABER-ÇEVRE DOSYASINDA TARIM POLİTİKALARI

Posted on

CemTV.de her hafta salı günü saat 16.30’da, canlı olarak  yayınlanan , başarılı ve cesur sunucu Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası” programının bugünkü konuğu İstanbul Hububat ve Yağlı Tohumlar İhracaatcılar Eski Başkanı Muammer ŞAHİN ile tarımı,tarımdaki sorunlar  ve  öneriler  görüşüldü.

 

 

Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası”’nda,  herhafta olduğu gibi önemli çevre konuları ekrana getiriliyor.

Hüroşima’da ;ABD.nin savaşı kazanmak uğruna,birçok hayata  mal olacak bir olay gerçekleştirdi.Japonya’nın iki kenti olan Nazahaki ve Hiroşimaya ,1945 yılında atom bombası atıldı.2 nci Dünya savasi da sona erdi ama birçok insan da hayatını kaybetti.Atom bombası öyle bir güç ki yıllardır etkisinden dolayı   hala birçok insan hayatını kaybediyor.

Nükleer enerji santrallerinden çıkan atıklar var.Bu yok olmıyan atıklar için  dünya  savaşırken,Türkiye’de de nükleer santraller gündemde.

Bir nükleer santral var ki, Türkiye’nin  tam sınırında,Ermenistan’nın başkenti olan Erivan’a 40 Km.mesafede..Türkiye’de pek konuşulmasa da,Metzomar Nükleer santral büyük bir tehlike.Bu santral hem Türkiye,hem bu coğrafya için tehlikedir.

Bir örnek vermek gerekirse;

Çernobil Türkiye’ye uzak olmasına rağmen,etkisi Karadenize kadar ulaşmıştı.Kaldi ki,bu eski miadını doldurmuş olan santral Iğdır’a 16 Km.uzaklıkta.ABD ve AB talebine rağmen Ermenistan’ın da kapatmaya  niyeti yok.Üstelik teknik destek için Rusya’dan yardım istiyor.1973 yılında açılan bu nükleer santrali 2040 yılına kadar  çalıştıracaklarını söylüyorlar.

-Ayvalık’ta maden adasında bir yangıun çıktı.Helikopter ile söndürülerek kontrol altına alındı.Bu yangından 40 gün önce Ayvalık Tabiat Platform üyesi Erhan ÇİFTÇİ  yangın düzeneğini bularak  bertaraf etti.

İşte bu nedenlerden  dolayı sabotaj ihtimali yüksek diyoruz.Aşağıdaki tedbirler alındığı taktirde bir sonuca varabiliriz

1.İNSANSIZ YANGIN GÖZETLEME KULELERİN TAHSİSİ,

2.BURHANİYE’DE OLAN   DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR ŞEFLİĞİN AYVALIĞA TAŞINMASI,

3. AYVALIĞA ACİL AFET YARDIM KONTROL MERKEZİNİN KURULMASI,
4. ADALARDA VE ORMANLARDA ATLI DEVRİYELERİN TAHSİS EDİLMESİ,
5. MADEN ADASININ KARADAN YOLU OLDUĞU İÇİN YAZIN KONTROL ALTINA ALINMASI
6. ORMAN İŞLETME MD.LÜĞÜNE YAZIN AŞIRI KALABALIK OLMASI NEDENİYLE PERSONEL TAKVİYESİNİN YAPILMASILMASI,
7.ÖZELLİKLE ADALARIN KAMERA VE  FOTOKAPANLA ENAZINDAN KONTROL ALTINA ALINMASI ,
8. ALİBEY ADASINDA YANGIN GÖZETLEME KONTROL MERKEZİ VEYA KARAKOLUNUN KURULARAK,  ADALARDA  ÇIKMASI MUHTEMEL  YANGINLARA  MÜDAHALE  İMKANININ OLMASINI SAYABİLİRİZ.

Haytap’ın  satın alma sahip çık. Sosyal projesine sahip çıkalım.

-Geçen hafta ,Heybeliada’da botanik bahçe için ,diyanet başkanlığına devri  konusunu ayrıntılı bir şekilde konuşuldu.Şimdi de Çam Limanını diyanet bana devret diyor.Devrini istediği yerin sınırlar içerisinde bulunan 1924 yılında Atatürk’ün isteği ile kurulan, Heybeliada Sanatoryumu   mevcut.Bu koyu   havası çok temiz .Zaten ismini çamlardan dolayı alıyor.Atatürk’ün  isteği ile kurulan bu sanatoryumda veremli hastalar  tedavi ediliyor.Çam limanın sağında da Terk-i dünya manastırı var.

Gelen hastalara sanatoryumdaki atölyelerde sanat öğretiliyor.Yapılan araştırmada ; yıllar sonra  hastalar sanatoryumda öğrendikleri sanatı devam ettiriyorlar.

-Endonezya’da büyük bir deprem meydana geldi.92 kişi hayatını kaybetti.Hayatını kaybedenlerin yanında çok sayıda  yaralı var.Aynı tehlike İstanbul için de geçerli.

-Artık yanardağlar da harekete geçti.Doğa da bir şekilde intikamını alıyor.

-İtalya’da yakıt yüklü  tanker ile araçlar çarpışınca yolda büyük bir çukur meydana geldi.2 kişi öldü,çok sayıda yaralı var.

-Kırklareli’de termik  santrale yapılması için halk çed toplantısını yaptırmadı.Burası çok verimli bir ova.Hatta Anadolu’daki toprağın 4 katı daha verimli.Halk çocuklarımızı zehirlemek istemiyoruz.Bu biraz da iklim adaleti meselesi.

Enerjiyi verimli kullanmadıktan sonra doğa ve insanlık hep kaybedecektir.

Hasankeyfte  bir yandan yapılması devam eden barajda su tutulurken, bir yandan da 1500 tonluk 65 yıllık tarihi hamam taşınıyor.

Çevre dosyası programının 2 nci bölümünde,11 altın-gümüş madalya sahibi İstanbul Hububat ve Yağlı Tohumlar İhracaatcılar Eski Başkanı Muammer ŞAHİN ile  tarım  ve tarım sorunları konuları görüşüldü.

Muammer ŞAHİN  = Tarım bizim  milli gelirimiz. Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik.1980-1995 yılları arasında ihracaat yaptım.Hindistan’da fakirlik had safhasında.Ençok kırmızı mercimeğin çorbasını halka dağıtıyorlar.

 

Türkiye’de ne üretim  ne de tüketim planlaması var.Babam adlı kitabımda,babamdan öğrendiklerimi piyasa sürdüğümü  anlattım.Ve çok başarılı oldum.Eskiden  tüketime göre üretim planları yapmamız gerekir diye üretim planları yapıyordu.1942-1945 Yılları arasında Doğanşehir’de valinin talimatıyla,”Dermason fasulyesi” ekildi.Yılda 40-50 bin  üretim yapıldı.Daha sonra üretim Ereğli ve Erzincan’a kaydı.

O yıllarda üretim çok fazlaydı.Üretim fazla olunca  çareler arardık.Konya ve Kırşehir’de 150-200 bin  yeşil mercimek,Urfa’da 100 bin ton nohut,Urfa,Mardin ve Adıyaman’da 400 bin ton kırmızı mercimek üretildi.Üretim fazlasını nasıl eriteceğimizi düşünüyorduk.Şu an ise  örneğin %80’ini ithal ediyoruz.Geri kalanını üretiliyor.

Güneydoğu’daki olaylardan dolayı üretim durdu.Sanayi ie birlikte şehirlere göç başladı.Üretim de yavaş yavaş durdu.

Şeyma DUMRUL =Kitabın 42 nci sayfasında çok önemli bir nokta 1945-1946 yıllarında  yenilebilir enerjinin  kullanılmasıdır.

Muammer ŞAHİN= Değirmeni elektrikli sisteme ,otel ve lokantalar için ise rüzgarlı elektrik enerji santrali satın aldım.Çin’den pirinç ithal ettim. O zaman rahmetli Başbakan ÖZAL’ın talimatıyla Çin ile iş  ilişkimiz olsun diye pirinç ithal ettim.İthalatta fon ve gümrük vergisi kaldırılınca yapabildim.

Yanliş tarım politikaları yüzünden ithal eden ülke durumuna   geldik.Halk  da  çevre için çok zararlı olan anız da yakılınca topraktaki verim düştü.

Şeyma DUMRUL =Neden ihracaatı bıraktınız?

Muammer ŞAHİN= Yanlış politikalar nedeniyle , İthalat dönülünce ihracaat  beni bıraktı.Yeni teknolojilerle ,doğru politikalar ve teşfiklerle  eski günlere dönebiliriz.Kurtuluş  tarimda.Türkiye   kendi kendine yeten eski günlerine dönebilir.Tarımı desteklemek lazım.Toprağın analizini yapmak gerekir.

1995 yılında yaptığı araştır

mada; Türkiye’nin mevcut potansiyeli 250 milyon  insanı doyuracak  kapasitededir.Bugün ise 80 milyonu doyuramıyoruz.Verilen desteklerde yeterli değil.Teşviğin artması,tüketime göre üretimin yapılması gerekir diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK : Şeyma DUMRUL-İÇK

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

672total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + thirteen =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top