script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / GÖRÜNTÜLÜ HABER-ŞEYMA DUMRUL’UN HAZIRLAYIP SUNDUĞU İLE PROGRAM DA YENİ ÇEVRE DOSYALARI YAYINDA

GÖRÜNTÜLÜ HABER-ŞEYMA DUMRUL’UN HAZIRLAYIP SUNDUĞU İLE PROGRAM DA YENİ ÇEVRE DOSYALARI YAYINDA

Posted on

CemTV.de her hafta salı günü saat 16.30’da, canlı olarak  yayınlanan , başarılı ve cesur sunucu Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası” programının bugünkü konuğu yaptığı haberleri çok okunan Cumhuriyet Gazetesinden    cevreci gazeteci Hazal OCAK  ile  artan çevre olayları görüşüldü.

 

 

Şeyma DUMRUL tarafından sunulan” Çevre Dosyası”’nda,  herhafta olduğu gibi önemli çevre konuları ekrana getiriliyor.,

1nci bölüm de çevre haberlerinden:

–  Kars Belediyesinin hayvan barınağındaki vahşi görüntüler ,

– Yunanistan’daki yangın da  can kaybının  91’e yükseldiği,

– Fatih mah.istinad duvarının çöktüğü, binalarda yaşayan insanların büyük panik yaşadığı, dün de Ümraniye’de inşaatın istinad duvarı çökmesi sonucu birçok aracın,bu oluşan çukura düştüğü,

-Bergama’daki Altın madeni ile gelişen hukuksal mücadele konuları  sunuldu.

2nci Bölüm de  Cumhuriyet gazetesinden ÇEVRECİ Gazeteci  Hazal OCAK ile yeni çevre konuları görüşüldü.

Gazeteci Hazal OCAK ; Kıbrıs’ta doğal hayatı  merkezi ile izlenimlerini  anlattı.Burdur’da Öztürk Sarıca’nın kurduğu  lusinia doğa hayatı rehabilitasyon merkezi birbiri ile tanıştırmanın faydaları anlatıldı.Kıbris’ta gerçekten mücadele veriyorlar.

Kırklareli ovasındaki Termik Santral ile söyleşi de; halkın  mücalede verdiği,geçim  kaynaklarının ellerinden alınmaması için uğraş verdikleri belirtilerek,Çatalça’daki maden ocağı konusu görüşüldü.Bu ocak tam ormanın  ortasına  yapılmak isteniliyor.

Bu mücadelede hep kadınlar ön plana çıkıyorlar.Burada üzücü olan buradaki sesleniş,çevre mücadele duyulmuyor.Üstelik burası sit alanı. Halk geçimini buradan sağlıyor. Sarosta   ise, doğalgazı taşımak için liman yapılmak  isteniyor.Önce nasul yapılıyor düşünülüyor,nasıl zararı asgariye indiriz düşünülmüyor.Çed toplantısı için en ücra küçük yerler tercih ediliyor.

Kanal istanbul’un  çed toplantısında , içeri doıldsu diye içeriye alınıyoruz.Sinop’taki  toplantıya ise  Sinop halkı alınmadı.İçeri de kim var bilmiyoruz. Böyle bir halk toplantısı olur mu?

Yeşil yolda ise sit alanı olduğu için sadece makinaların çalışması lazım gerekirken,dinamit ile çalışıyorlar.Bu da son derece sakıncalı ve yasak.Kağıt üzerinde yasak ama uygulamada dikkat edilmiyor.Şirket bir hafta böyle çalıştı. Şikayet edildi ama sonuç  alınamadı.

Devlet kurumlardan  sonuç alıcı bilgi kimse tarafından verilmiyor.Kapı duvar ile karşılaşıyoruz.Atatürk’ün getirdiği Alman bilim  insanlar tarafından kurulan botanik bahçenin korunması Almanya’ya kadar ulaşmış..Burası kurtarın,burası çok değerli  diye çağrıda bulunmuşlar.Botanik bahçesine gitmek için aktivistler olarak buluşuldu.Hiçbir yerde ilaçlama olacağı konusunda bilgi verilmeden ilaçlama var diye aktivistler içeri alınılmadı. .400 seradan hangisi ilaçlanıyor belli değil.Tarihi bir yeri, bir bilim yuvasıMüftülük buradaki canlılara nasıl bakacak.

2017 yılında müftülük bir inşaat yapmak için izin almışlar.Ne inşaatı için olduğu  bilinmiyor.Bir vatandaş olarak aklım alıyor neden botanik bahçesi başka yer değil.İstanbul’da yer mi kalmadı.? Haliç’e bakan müthiş bir manzarası var.

İnsanların çevreye duyarlılığı,insanca yaşamaya olan özlemi beni umutlandırıyor.Böyle old

uğu sürece,bizler olduğu sürece , insanca yaşamak için çevre duyarlılığı olduğu sürece daha iyi olacağını,herşeyin düzeleceğine ve yanlışların düzeleceğine inanıyorum. Eninde sonunda herkes bir ağacın kıymetini anlıyacak diye düşünüyorum diyerek  sözlerini noktaladı.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

781total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top