Home / Haberler / Greta Thunberg İklim Zirvesi’nde konuştu: Gençler artık ihanetinizin farkına vardı

Greta Thunberg İklim Zirvesi’nde konuştu: Gençler artık ihanetinizin farkına vardı

Posted on
Paylaşın

İklim Zirvesi’nde konuşan Greta Thunberg, liderlere “Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak” dedi.

Greta Thunberg İklim Zirvesi'nde konuştu: Gençler artık ihanetinizin farkına vardı

Greta Thunberg | Fotoğraf: Murat Kuseyri/Evrensel

İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, İklim Zirvesi’ndeki konuşmasında “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız” dedi.

İngiltere’den açıldığı sıfır karbon salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu’nu geçerek New York’a gelen ve İklim Zirvesi’ne katılan Thunberg, konuşmasında liderleri sert şekilde eleştirdi.

Thunberg, “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğine bir süredir dikkati çektiğini ve ancak liderlerin bunu görmezden geldiğini belirten Thunberg, şunları kaydetti:

“Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum… Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak.”

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/387445/greta-thunberg-iklim-zirvesinde-konustu-gencler-artik-ihanetinizin-farkina-vardi

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 993 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial