Home / Hava Kirliliği

Hava Kirliliği

İÇK Genel Sekreteri Şeyma Dumrul, hava kirliğinde ulaşılan vahim seviyeyi değerlendirdi:

 

Dünyanın havası en kirli 10 şehrinden 8’i Türkiye’de

Dünya’da her yıl 7 milyondan fazla insanın hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanırken hava kirliliğinin Avrupa’da da her yıl yaklaşık 400 bin kişinin erken ölümüne yol açtığı bildirildi.

Interpress’in Dünya Sağlık Örgütü verilerinden derlediği bilgilere göre Türkiye genelinde Çankırı ilimizin hava kirliliği limitinin altında değerlere sahip olduğu görüldü. Hava Kirliliği ile ilgili yılbaşından bu yana medyada 27 binden fazla haber çıkarken hava kirliliğine en fazla ulaşım, tarım, enerji santralleri, endüstri ve evlerdeki günlük kullanımların sebep olduğu kaydedildi.

İLK 10’DA TÜRKİYE’DEN 8 ŞEHİR VAR …

Dünya Sağlık Örgütü’nün çapı 2,5 mikron ve altında olan partikül madde hesabına dayanarak yaptığı çalışmaya göre dünyanın en kirli şehirleri Hindistan ve Çin’de yer alırken Avrupa’da hava kirliliği dendiğinde ise Türkiye’deki şehirlerin ön plana çıktığı görüldü. Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 şehirden sekizinin Türkiye’de yer aldığı belirlenirken Avrupa’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu şehrin Makedonya’daki Tetevo olduğu saptandı.

İŞTE O İLLER

Avrupa’nın havası en kirli şehirleri sırası ile Batman, Hakkari, Gaziantep, Bosna Hersek’ten Tuzla, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta olarak belirlenirken, ilk 10 şehrin 8 tanesinin Türkiye’den olması dikkat çekti.
(MYNET GÜNCEL HABERLERİ | 24.10.2017 14:35 )

Petrol devleri riskleri bile bile çevreyi kirletti

Center for International Environment Law (CIEL) tarafından hazırlanan bir rapor, küresel petrol devlerinin 1950’lerde dahi iklim değişikliğinin sonuçlarından haberdar olduğunu, fakat bile bile fosil yakıt kullanımını artırarak çevre için yolaçacağı sonuçları “bile bile faaliyetlerine devam ettiklerini” ortaya koydu.

İs ve Duman: Büyük Petrol Şirketlerini İklim Krizinden Sorumlu Tutmak İçin Yasal ve Delile Dayanan Temeller” adlı raporda, petrol sektörünün iklim bilimi hakkında neler bildiği ve bu bilgilerle ne yaptıkları veya yapmadıkları aktarılıyor.

Araştırma, “Karbon Devleri” diye de adlandırdığı 90 şirketin 1971’de sanayi devriminin başından bu yana endüstriyel karbon emisyonlarının toplamının üçte ikisine neden olduğunu öne sürüyor. Bu 90 şirketin 50’sinin halka açık dev şirketler olduğu, 31 tanesinin devlete ait şirketler olduğu, dokuz tanesinin ise Çin ve Polonya’daki gibi tamamen devlet tarafından yönetilen şirketler olduğu belirtiliyor. Rapor 1988’den bu yana üretilen sera gazı emisyonlarının ise beşi halka açık petrol devi 25 şirketle ilişkilendirilebileceğini ve Suudi petrol şirketinin de bu listede olduğu belirtiliyor.

Rapor petrol şirketlerinin haksız davranış ve insan hakları ihlali gibi yasal sorumluluklarına kanıt oluşturduğunu ileri sürüyor. Raporda petrol sektöründeki oyuncuların 1950’lerde dahi iklim risklerinden haberdar olduğunu, bu risklerle mücadelede eyleme geçebilmek için önemli fırsatları olduğunu fakat tekrar tekrar konuya ilişkin hiçbir eyleme geçilmediğine dikkat çekiyor.

Kaliforniya’da 1950 yılında bir bilim adamı, otomobillerin ve benzinli araçların duman kirliliğinin en önemli sebebi olduğunu ortaya çıkarmış. (Fotoğraflı)

 

Total Page Visits: 1276 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)