Home / Haberler / İÇK’DAN SİNOP AÇIKLAMASI: İSTANBUL ÇEVRECİLERİ SİNOP HALKININ YANINDADIR

İÇK’DAN SİNOP AÇIKLAMASI: İSTANBUL ÇEVRECİLERİ SİNOP HALKININ YANINDADIR

Posted on
Paylaşın

İstanbul Çevre Konseyi (İÇK), bugün Sinop Nükleer Santrali için yapılan Çevresel Etki Değerlendirme Toplantısı’ndaki hukuksuzluklar ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. İÇK Genel Sekreteri Şeyma Dumrul tarafından yapılan açıklama metni şöyle:

“SİNOP’A NÜKLEER SANTRAL KARADENİZ’İ BİTİRİR

Sinop Nükleer Santrali ÇED Halkın Katılımı Toplantısına, santrale karşı olan vatandaşların alınmamasını öncelikle bir anayasal hak ihlali olduğunun altını çiziyoruz. Sonrasında şikâyet hakkını kullanmak isteyenlere karşı güvenlik güçlerinin orantısız müdahalesini de esefle kınıyoruz. ÇED Toplantısını basiretsizce, yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde düzenleyerek halk ile güvenlik güçlerini karşı karşıya gelmesine sebep olanlar hakkında bir an önce gereken hukuki işlerin yapılmasını istiyoruz. Bu vesileyle Sinop halkının haklı nükleer karşıtı mücadelesini desteklediğimiz belirtiyor, İstanbul halkının desteğini iletiyoruz. Sinop’a yapılacak bir nükleer santralin tüm Karadeniz’i bitireceği uyarısında bulunuyoruz.

Fukuşima’da meydana gelen kıtalararası kirlilik oluşturan nükleer santrali kazasından ders çıkaran başta Almanya olmak üzere çok sayıda ülke nükleer enerjiden vazgeçme ve mevcut tesislerini de bir takvim çerçevesinde kapatma yoluna gitti. Ancak Türkiye’deki iktidar sahipleri Fukişima felaketini görmezden geldi. Mersin, Sinop ve İğneada nükleer santral projelerine hız verdi.

İLERİ TEKNOLOJİ DEĞİLDİR, MALİYETİ YÜKSEKTİR

Nükleer yakıt kullanılarak elde edilen elektrik sanıldığı gibi ileri teknoloji ürünü değildir. Nükleer yakıt ile su ısıtılmakta ve buharından elektrik elde edilmektedir. Türkiye’nin Mersin ve Sinop Nükleer Enerji Santrallerinden alacağı elektrik maliyeti giderek azalan yenilenebilir enerji kaynaklarına göre daha şimdiden çok pahalı kalmıştır. Hükümeti buradan uyarıyor ve toplumun ve gelecek kuşakların hakkını yememeğe davet ediyoruz. Bugün olduğu gibi enerji yüksek enerji fiyatları ve olumsuz sonuçlarını miras bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Ayrıca nükleer santralle, nükleer silah sahibi olmanın da bir bağlantısı bulunmamaktadır.

ATIK SORUNU ÇÖZÜMSÜZDÜR

Henüz dünyada nükleer atıkların güvenli olarak depolanabileceği sertifikalı bir depo yoktur. Nükleer atık sorunu çözülmemiştir. Nükleer atıkların insan ve çevre sağlığına zararsız hale on binlerce yılda gelmektedir.  Bilinen medeniyet tarihinden daha eski olan bu zamanda atıkların ne olacağını kimse kestiremez.

TÜRKİYE’YE YENİLENEBİLİR ENERJİ YETER

Nükleer santraller, bulundukları çevrede halk ve çevre sağlığına bozmakta, soğutma suyunu aldığı deniz, göl ve akarsuyu ısıtmakta ve canlılara büyük zarar vermektedir.

Türkiye’yi yönetenlere ve halkımıza sesleniyoruz: Enerjinin verimli kullanımı ve tasarruf temel politika olmalıdır. Türkiye’nin tüm enerji ihtiyacı yenilenebilir ve temiz kaynaklardan sağlanabilir. Güneş fakiri olan Almanya’nın daha bugünden Türkiye’nin kurulu kapasitesi kadar elektriği yenilenebilir kaynaklardan elde etmesi bunun delilidir.”.

 

Paylaşın
Total Page Visits: 10060 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)