Home / Haberler / ‘İklim Değişikliği’ 2030’a Kadar Dünyada Milyonlarca Kişiyi Yoksullaştıracak

‘İklim Değişikliği’ 2030’a Kadar Dünyada Milyonlarca Kişiyi Yoksullaştıracak

Posted on
Paylaşın

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından iklim değişikliği ile yoksulluk ve insan hakları arasındaki ilişkiyi ele alan rapor, 2030-2050 yılları arasında iklim değişikliğinden dolayı yılda 100 milyon kişinin ekonomik açıdan olumsuz etkileneceğini, 250 bin kişinin de hastalıklar sebebiyle hayatını kaybedeceğini açıkladı.

Yayımlanan raporda muhtemel yoksulluğun başlıca nedenleri arasında iklim değişikliğine bağlı olarak bazı bölgelerde besin yetersizliği, kuraklık, açlık, okyanus sıcaklığının yükselmesi ve gıda üretiminin azalması yer alıyor.

İklim Değişikliği En Çok Yoksul Ülkeleri Etkileyecek

Raporda iklim değişikliğinin ekonomi ve insan haklarına yönelik etkilerinden öne çıkanlar Şu şekilde sıralanabilir:

-İklim değişikliği mevcut yoksulluğu ve eşitsizliği artıracak. En çok yoksul ülkeler etkilenecek.

-İklim değişikliğine bağlı hava olayları ekonomiye zarar veriyor. Yalnızca ABD’de 1980’den günümüze gerçekleşen 241 aşırı hava olayı 1.6 trilyon dolar zarara yola açtı.

-En zengin %1’lik kesimde yer alan bir kişi, en yoksul %10’da yer alan bir kişiden 175 kat daha fazla karbon salımına sebep oluyor.

-Hükümetlerin Paris İklim Anlaşması’na sadık kalmaması iklim değişikliğinin ekonomik etkilerini artıracak.

-İklim değişikliği sebebiyle insanlar yaşama, beslenme, barınma ve su gibi temel insan haklarından mahrum kalacak.

Yatırımlar Öncelikle Temiz Enerjiye Yapılmalı

İklim değişikliği ve onun yarattığı toplumsal etkilere karşı geleneksel mücadele yollarının yetersiz kalacağının vurgulandığı BM raporunda yer alan temel öneriler ise şu şekilde yer almaktadır:

-Hükümetler sorumluluk alarak iklim değişikliği ve ekonomiyi bir arada düşünmeli.

-Temiz enerjiye geçmek için gösterilen çabalara öncelik verilmeli. Temiz enerji tek başına 18 milyon kişiye iş imkanı sağlama potansiyeline sahip.

-Bir yandan iklim değişikliğinin ekonomi ve insan haklarına etkilerine yönelik politika geliştirilirken, diğer yandan sivil toplum, aktivistler ve diğer paydaşların da sürece katkı koyması sağlanmalı.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/iklim-degisikligi-2030a-kadar-dunyada-milyonlarca-kisiyi-yoksullastiracak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 909 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial