Home / Haberler / İklim Değişikliği ‘Geri Dönüşü Olmayan Yola Girebilir’

İklim Değişikliği ‘Geri Dönüşü Olmayan Yola Girebilir’

Posted on
Paylaşın

Küresel ısınmadan dolayı Antarktika’da eriyen buzullar, iklim değişikliğinin geri dönüşü olmayabilir.

İklim Değişikliği 'Geri Dönüşü Olmayan Yola Girebilir'

NASA destekli bir çalışma Antarktika buzullarında kritik dengesizlik buldu. Çalışma, muazzam Antarktika buzulunun, yıkıcı küresel deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilecek çöküşün eşiğinde olduğunu buldu.

Son zamanlarda Antartika ‘nın rekor sürede Fransa’ nın dört katı buz örtüsünü kaybettiği bildirildi. Antarktika’nın hızla eriyen buzuyla bağlantılı küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili başka bir rapor daha var.

Özellikle, Antarktika’nın, denize akmasını durdurmanın veya tersine çevirmenin ve dünya çapında 50 cm deniz seviyesinin yükselmesinin mümkün olmadığı bir noktaya ulaştığı konusunda uyardı.

Yeni bir çalışmanın yazarları, son altı yılda, beş Antarktika buzulunun buzdan kaçma oranının iki katına çıktığını bildirdi.

Araştırma raporuna göre, Antarktika’daki Thwaites buzulu, küresel olarak hemen su seviyesi yükselmesinin en büyük riskini oluşturuyor. Şey, Thwaites Buzulu’nun bir erime zaman bombası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Araştırmacılar, Antarktika’nın buz tabakasının geri dönüşü olmayan bir noktaya hızlı bir şekilde ulaştığını, burada dünyadaki ısınmayı veya iklim değişikliğini azaltma yönünde adımlar atsa bile hızlandırılmış eriyen buzun durmasının veya geri çekilmesinin mümkün olmadığını fark etti.

Yazar ve NASA bilim insanı olan Helene Seroussi, “Bahşiş noktasına ulaştıktan sonra, Thwaites Glacier buzunu 150 yıl içinde kaybedebilir” dedi. “Bu, deniz seviyesinin yaklaşık yarım metre (1,64 fit) yükselmesine neden olacaktır.”

Başka bir çalışma yazarı olan Alex Robel, buzulun o Rubicon’u geçmesi durumunda hiçbir şeyin buzun erimesini durduramayacağını ekledi – Dünya’nın sıcaklıklarının yükselmesi dursa bile. “Tek başına devam edecek ve endişe bu” dedi.

Küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini kontrol etmek için ciddi çaba sarf etmememiz durumunda, yükselen deniz seviyesinden dolayı Mumbai, Chennai, Kochi, Vishakhapatnam ve diğer kıyı popülasyon kayışları gibi şehirler zarar görecek.

KAYNAK : http://www.denizticaretgazetesi.org/gundem/iklim-degisikligi-geri-donusu-olmayan-yola-girebilir/12884

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 644 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial