Home / Haberler / İklim Değişikliği Nedeniyle Çam Balı Üretiminde Yüzde 35-40 Kayıp Var

İklim Değişikliği Nedeniyle Çam Balı Üretiminde Yüzde 35-40 Kayıp Var

Posted on
Paylaşın
Pin Share

Dünya çam balı üretiminin merkezi durumundaki Muğla’da bu yıl kurak geçen sezon ve iklim değişikliği nedeniyle çam balı üretiminde %35-40’lık üretim kaybı var. Ağustos ayında yapılması gereken birinci kesim bal hava şartlarının kurak gitmesi nedeniyle yapılamadı.

Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım dönemi olmak üzere üç defa çam balı kesimi yapıldığını, Ağustos ayında ise kuraklık nedeniyle bu kesimin yapılamadığını söyledi. Birinci kesimde %35-40’lık rekoltenin kayıp olduğunu belirten Şahin, bunun fiyatlara da yansıyacağını açıkladı.

Ağustos ayında yapılması gereken birinci çam balı kesiminin kuraklık sebebiyle yapılmadığını belirten Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) Başkanı Şahin, “Çam balı bir yıllık üretim cetveline baktığımız zaman Ağustos ayında ilk dönem birinci hasat dönemi diyoruz. Birinci döneminde balın %30-35’ini üretiyoruz.

İkinci hasat döneminde %30, üçüncü hasat dönemi olan Ekim-Kasım aylarında %35 üretim gerçekleşiyor.

Birinci hasat dönemi dediğimiz Ağustos ayındaki rekolte kaçırılmış oldu. Aslında kaçırmadık, üretimde aşamasındaki küresel iklim değişikliği, gerek Temmuz’daki yüksek sıcaklık, gerekse Mayıs ayındaki sıcaklık dalgaları nedeniyle böcek kaybı yaşıyoruz.

Şunu net olarak söyleyebilirim, yıllık çam balı rekoltemizin %35-40’lık bölümünü kaybettik. Ürettiğimiz çam balının %70’lik bölümünü yurt dışına satıyoruz. Diğer kısmını da iç tüketimde kullanıyoruz. İç tüketimde sıkıntı yok. Dış pazar sıkıntısı yaşıyoruz” dedi.

“Rekolte Düşüklüğü Fiyatlara Yansıyacak”

Çam balı rekoltesinin düşmesi nedeniyle bunun fiyatlara da yansıyacağını açıklayan TAB Başkanı Şahin, “Rekolte düşüklüğü elbette fiyatlara yansıyacak. Çiçek balı üretimimizde de yine aynı küresel iklim değişikliği nedeniyle her ilde çalışmalarımız var.

Her il birliklerimiz kendi bölgelerindeki gelişmeleri bize aktarıyor. Merkez birlik ile bilgi alışverişinde bulunuluyor. Bir ilimizin üretimi diğer ilimizi yansıtmıyor. Bazı illerimizde üretim yok, bazı illerimizde %20 azalış var. Bazı illerde de artış var.

Bal demek eşittir iklim. Hava şartlarının olumsuz seyretmesi nedeniyle çiçek ballarımızda da ortalama %20’lik bir azalış olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizin iç tüketiminde hiçbir sıkıntımız olmaz, iç tüketimin ihtiyacını karşılarız” dedi.

KAYNAK : https://www.iklimhaber.org/iklim-degisikligi-nedeniyle-cam-bali-uretiminde-yuzde-35-40-kayip-var/?fbclid=IwAR1R64QKQpdsFuEkke6m2JsXpeiHbrg3MmUiYeNQR6vj0cGSJf7oKu6YDPg

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Pin Share
Top