script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Haberler / İMZALAR ATILDI : “AKILLI KENT ” KOCAELİ’YE AFET ERKEN UYARI SİSTEMİ KURULACAK! İSTANBUL ???

İMZALAR ATILDI : “AKILLI KENT ” KOCAELİ’YE AFET ERKEN UYARI SİSTEMİ KURULACAK! İSTANBUL ???

Posted on

Kocaeli’de, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) iş birliğiyle gerçekleştirilecek “Kocaeli İli Afet Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Uygulaması Projesi” kapsamında kentteki tüm sanayi kuruluşlarının dahil edildiği erken uyarı sistemi kurulacak.

 

Türkiye’de bir ilk özelliği taşıyacak sistem sayesinde olası bir deprem öncesi erken uyarı sinyali verilerek fabrikaların gaz, su, elektrik ve patlama oluşturabilecek diğer tüm mekanizmalarının etkisiz hale getirilmesi sağlanacak

Protokol töreninde bir konuşma yapan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu afet yönetiminde belediyelerin önemli bir yerinin olduğunu ifade etti.

Kocaeli’nin Marmara Depremi’nde en çok etkilenen şehir olduğuna dikkati çeken Dr. Güllüoğlu, “Akıllı kent uygulamaları dünyada gittikçe yaygınlaşıyor. Biz de bu uygulamaları afet risklerinin azaltılması anlamında kullanmak istiyoruz. Biz bu proje kapsamında Kocaeli’yi pilot il seçtik. Bu çalışmayı burada geliştirdikten sonra bütün Türkiye’de yaygınlaştırmayı umuyoruz.” diye konuştu.

 

 

Güllüoğlu, afet yönetiminde iş birliği yapmanın kendileri için kıymetli olduğunun altını çizerek, “Hiçbir kurum tek başına bu konuların altından kalkabilme becerisine sahip değil. Olması da beklenmez çünkü belediyenin baktığı yön başkadır, üniversitenin bilgisi, becerisi başkadır, merkezi kurumların bilgisi, becerisi ve yetkisi ba

şkadır. Bunları tamamlayıcı olarak kullanmak daha etkin bir yaklaşım olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

KAYNAK : AFAD

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

0Shares

2394total visits,8visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 4 =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top