Home / Haberler / istanbul Çevre Konseyi tarafından 2021 Çevre ödülleri dağıtıldı

istanbul Çevre Konseyi tarafından 2021 Çevre ödülleri dağıtıldı

Posted on
Paylaşın

8 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da pandemi nedeniyle zoom üzerinden Çevre Ödülü teması ile ödül töreni yapıldı. İÇK Genel Sekreter yardımcısı Seyfullah ATCI ve Alina ŞANLI moderatörlüğünde gerçekleşen ödül töreninde ,açılış konuşmasını İÇK Genel Sekreteri Şeyma DUMRUL  yaptı.

İÇK Genel Sekreteri Şeyma DUMRUL; Yaptığı konuşma da ; “Zor günlerden geçiyoruz. İÇK olarak 20 yıldır çevre mücadelesi ediyoruz.Etmeye de devam edeceğiz.Bu mücadeleyi ederken heptığınız her iş Türkiye’de ve dünyada farkındalık yaratan işlerdir. Çevre programları yaparken bundan 1.5 yıl önce hep söylediğim şey çevreyi bu hızla kirletmeye devam edersek, çevre sorunlarını göz ardı edersek,yakında kıtlık,su sorunu karşı karşıya kalacağız diye senaryolardan bahsediyorduk.Biz salgını,pandemiyi 1 veya 1.5 yıl sonra bekliyorduk.Bu kadar yakın zaman da beklemiyorduk.Artık gelecek nesil için faydalanıyoruz.

Bu durum aslında bizim haklı çıktığımızı gösteriyor.Keşke böyle olmasaydı diyorum ama şunu da bilmek lazım.Hangi alanda çalışırsak çalışırsak çalışalım mücadele etmek gerekir.Başta siyasetçiler olmak üzere,toplumun her alanında çalışanlar artık topluma ,çevreye çok daha duyarlı olmak zorundalar.Gelecek nesil için kaygılanıyoruz.Onun için verdiğiniz bu mücadele bizim için çok değerli.Katılımınız teşekkür ediyorum.

İÇK Kurucu Genel Sekreteri Zafer Murat ÇETİNTAŞ: İÇK 23 yıl evvel 40 tane STK.nın biraraya gelmesi ile kuruldu.Bugün 168’e ulaştı.İstanbul’da yer alan vakıf,kooperatif,derneklerin biraraya gelmesi ile büyüdü.Bunun içinde platformlar da var.Bugüne kadar çok işler yaptık.Birçok kanun değişmesinde rolümüz oldu.Komisyonlar da yer aldık.Ancak son yıllarda İstanbul ne yazıkki tarih ve çevre konusunda geriye gitti.Biz her yıl İstanbul’un plakası 34 olduğu için 34 değerli insana ,kuruma ödülü veriyoruz.Sizler iyi ki varsınız

İÇK Genel Sekreter Yardımcısı Seyfullah ATCI , İÇK tarihçesini sunduktan sonra , teşekkür belgelerinin neden verildiğinin anlatımı İÇK Kurucu Genel Sekreteri Zafer Murat ÇETİNTAŞ tarafından sunuldu.

İstanbul’un değerlerini ve çevreyi korumak amacıyla kurulan, bünyesinde 170 civarında çevreci sivil toplum kuruluşunu barındıran İstanbul Çevre Konseyi 2021 yılı çevre ödülleri sahiplerini buldu. Birçok kurum, kuruluş, siyasi ve gazetecinin layık görüldüğü ödüllerin töreni koronavirüs pandemisi nedeniyle dün online düzenlendi.

Ödül programının  bu bölümünde; İÇK yönetim kurulu üyeleri olarak,Şeyma DUMRUL Genel Sekreter,Zafer Murat ÇETİNTAŞ Genel Sekreter Yardımcısı, Seyfullah ATÇI Genel Sekreter Yardımcısı, Aydın AĞAOĞLU Genel Sekreter Yardımcısı,Zekiye ÜLKER Genel Sekreter Yardımcısı,Aykan YAVUZ Genel Sekreter Yardımcısı,Şule ATASOY Genel Sekreter Yardımcısı,Ömer YILMAZER Genel Sekreter Yardımcısı,Alina ŞANLI kendilerini tanıttılar.

Programı nedeniyle törene katılamayan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof.Dr.Mehmet Emin Birpınar’ın yerine Özel Kalem Md.Ersin GÜLTEPE katıldı.

Yaptığı konuşma da : Öncelikle, İstanbul Çevre Konseyi ve Sayın katılımcıları kurumum adına saygı ile selamlıyorum.Bugünün Kadir gecesi olduğunu belirttiniz.Bugünün farklı manaları da var.Bir tanesini paylaşmak isterim.Güldürü sanatçımız Zeki ALASYA’nın aramızdan ayrılışının 6ncı yıldönümü yaşıyoruz. Kendisini rahmetle anıyoruz.Orta değerimiz.Burdan yola çıkarak çevre ortak değerimizdir diyoruz.

Her ne kadar İÇK adına konuşsak da biz Bakanlık olarak,81 ilimizin; çevresinin havasının,suyunun ve de toprağının korunması adına çalışmalar sarf ediyoruz..84 milyon vatandaşımızın sağlıklı çevre de yaşamasının öngörüyoruz.Başarılı ve güzel çalışmalar da yapıyoruz.Çevrenin korunması noktasında hepimize iş düşüyor.

Bakanlığımızın yaptığı çalışmalardan da kısaca bahsetmek istiyorum.Atık yönetimi konusunda nüfusumuzun % 87’sine düzenli depolama hizmeti sunuyoruz.Hizmete aldığımız 90 tane tesisle aynı zamanda hem atıkların sarfı hem de orada oluşan depo gazını toplamak suretiyle, enerji konusunda değerlendiriyoruz.Bu şekli ile 1.5 milyon konut aydınlanmış oluyor.Dolayısıyla kaynakları maksimum seviye de kullanıyoruz.Verim alabilecek nitelikte değerlendiriyoruz.

Su noktasında atık suyun %87 sini arıtıyoruz.Tekrar ifade edeyim.Hiçbirisini yeterli görmüyoruz.Daha gidecek mesafelerimiz var.Oluşan arıtma çamurlarını da alternatif yakıt olarak değerlendiriyoruz.Tarım Bakanlığımızın izin verdiği ölçü de tarım da da kullanıyoruz.Dolayısıyla sıfır atığı tüm alanlar da uyguluyoruz.

Bisiklet ile ulaşımı da destekliyoruz.Hem burada çevre dostu sıfır emisyon konusu,sağlığa katkısı var hemde hava kalitesine olumlu katkısı var.Keza Belirli alanlar da oluşan Trafiğin yoğun olduğu yerlerde hava kirliliği var.Gürültü kirliliğini de milimize etmek adına düşük emisyon alanlarına ait bir çalışmamız sözkonusu.İstanbul bu konu da güzel hazırlıklar yapmış.Bakanlığımıza belirli alanların araç trafiğine kapanması için başvuracaklar.

Keza Elektriki Scooter’ın kanuni alt yapısı yoktu.15 Yaş ve üstünün trafikte Elektriki Scooter’ı kullanılması için Çevre kanununda değişiklik yaptık.Yeri gelmişken ifade edeyim.8 Mayıs Dünya göçmen Kuşlar günü.Ülkemiz dünyada çok önemli olan 2 tane göç yoluna sahip.Dolayısıyla kuşlar kuzey kutbunu batıya güneye ekosistemini bağlayan elçiler.Kuşlar beslenme ve üreme konusunda ülkemizi ziyaret ediyorlar.Biyoçeşitliliğinin gelişmesine katkı sunuyorlar.

Günümüzde de kuşlar misali, çevresel sorunlar sınır tanımıyor.Böylelikle küresel bazda etki oluşturuyorlar.Müşterek bazda önlemler sözkonusu.Küresel İklim krizi noktasında herkes taşının altına elini koyması lazım.Ülkemizin küresel iklim krizi noktasında tarihsel az bir sorumluluğu ve %1’in altında emisyonu salmasına rağmen,diğer ülkeler gibi etkin mücadele ediyor.Bütün bu önlemler iklim değişikiği konusunda pozitif etki sunan konulardır.Verilere baktığımız da bir düşüş söz konusu.Yenilebilir enerji yatırımların etkisinden kaynaklanmaktadır.

Geri dönüş faaliyetleri çok önem arz ediyor.Şuan da dünya da dönüşümü ve çevreyi merkeze alan bir durum var.Covid salgını gerçeği birkez daha önümüze serdi.Çevreye verilen zararla covid gibi virüslerin önünü açmış oluyoruz. Geçmiş yıllarda sars,ebola gibi virüsler tamamen hayvansal kaynaklı.Dolayısıyla yaban hayat alanlarını daraltıyoruz. Ormansızlaşma gibi etkilerden dolayı,yaban hayatla içiçe yaşadığımızdan dolayı virüslerin konak bulma noktasında önünü açmış oluyoruz dedi.

Kısacası; Ektiğimizi biçiyoruz.Hepimize düşen sorumluluk var.Biz bakanlık olarak politika belirliyoıruz.Sizlerin desteğine ihtiyacımız var.Sizlerin de STK. olarak da katkılarınızı ,bekliyoruz.

Tarım ve Orman Bak. Gn. Müdür Yrd.Ahmet Volkan Güngören; Bugün bizi buraya yaptığımız çalışmaları değerli bulduğunuzdan dolayı topladınız.Bu yüzden hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Tarım ve Orman Bakanlığı olarak,yaptığımız yaklaşık üç yıllık çalışma sonucu,geçtiğimiz yıl 20 Mayıs ta “Gıdanı koru,sofrana sahip çık”diye bir kampanya başlattık.Bu kampanyadan amacımız; Gıda kayıp ve israflarıyla gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte mücadele etmektir.

Günümüz dünyasında üretilen her üç birim gıdanın bir tanesini ya kaybediyoruz,ya da israf yapıyoruz.Dünya da 800 milyon insanın hergün aç yatağa yattığını düşündüğümüz zaman tezat oluşturuyor.Bu gıdaların atık olması,israf edilmesi yalnız ekonomik kayıp değil.Aynı zamanda da çevreye çok da olumsuz zararları var.Bir de bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

Şöyle bir örnek vereyim.: Dünya da kaybedilen israf edilen gıdaların üretilmesi için,Çin’nin yüzölçümü büyüklüğünde bir alana ihtiyaç var.Siz Çin’nin yüzölçümü alanında üretim yapıyorsunuz,bu ürettiğinizi bu gıdaların israf edilmesine ,kaybolmasına göz yumuyorsunuz.Bu gerçekten yola çıkarak maalesef ülkemizde bu konu da dünya ile paralellik söz konusu. Üç yıllık bir çalışma neticesinde,Türkiye’de gıdaların kayıp ya da israf edilmesi noktasında,strateji belgesi ve eylem planı hazırladık.Pandemi koşullarına rağmen, bazı eylemleri harekete geçirebiliriz diye düşündük.Geçen yı 20 Mayıs tarihinde kampanyayı başlattık. Başta Sayın Bakanımız olmak üzere,teşkilatta,Bakanlık’ta da büyük kabul gördü

Kaybettiğimiz veya israf ettiğimiz gıdalarda %2 bir iyileşme sağlıyabilirsek,sadece ekonomik olarak bakarsak 10 milyar TL.yapıyor.Bu da ülkemizde yetersiz beslenenleri gıda ile buluşturabilir dedi.

İstanbul Milletvekilimiz Özgür KARABAT: Bütün dünya da çevre konusunda özeleştri yapması gerekenlerin başında siyasetçilerin gelmesi lazım.Dünya da egemen olan iki nokta var.Mutlak büyüme ve mutlak kar.Dolayısıyla çevreye olan duyarsızlıklar artıyor.Çevre ve siyaset ilişkisini sonderece vurgulamak istedim.Bu dünya da bizler emanetçiyiz.Hiçbir şeyin sahibi değiliz.Doğa dostu bir anlayışla,büyümenin yeniden düzenlenmesi lazım.

İstanbul Milletvekilimiz Gökhan ZEYBEK: İstanbul kentimize baktığımızda birinci sorun su gelmektedir.Birbiri ile bağlantılı çeşitli sorunlar yaşıyoruz.Bunların başında küresel ısınmanın yarattığı sıkıntılardır.Bu sıkıntılar bu coğrafya yağışın az düşmesine sebep oluyor.İkincisi; Sakarya ile Trakya arasında yaşayan nüfusun giderek artmasıdır.Bu da suya ihtiyaç duyan insan sayısının artması demektir.Bu bölge sanayi de geliştiğinden suya daha çok ihtiyaç oluyor.Tükettiği su miktarında göreceli olarak artıyor.

Pandemi sürecinde gördük ki yerel tarım dediğimiz çiftçilerinde suya ihtiyaçı var.Aynı şekilde turizm de öyle.Ancak havzanında ürettiği su miktarı da yalnızca yaklaşık olarak 4 milyar metreküp.Sadece İstanbul’un tükettiği su miktarı 1 milyar 100 bin metreküp.2050 lere gelindiğinde 3 milyar metre küp olabileceği söz konusu.

2 gün önce Zeytinburnu da bir bina çatırdayarak yıkıldı.Bu da bize gösteriyor ki riskli yapıların ortadan kaldırılması lazım.

Başka bir konu da İkizdere..Dahaönce kaz dağlarında gördüğümüz orman ve sit alanı tahrip ediliyor.Madencilik önemli bir alan ama tercihler hep ruhsat yönünden oluyor.Doğal güzellikleri,ormanlarımızı,sit alanlarını bozmamak için çevre bilincini aşılmamız lazım.Geliştirmemiz lazım.


Kadıköy Belediye Başkanı Şendil Dara ODABAŞI ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ şahsen katılamamakla birlikte temsilcileri ile kısa ve öz bir şekilde konuşma yaptılar.

Teşekkür belgeleri alanlardan İstanbul Tarih rehberini hazırlayan Saffet Emre Tonguç ,Gazeteci Cemal Bilge,TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun,Hürriyet Gazetesi Dinçer Gökçe,FOK TV Genel Yayı Yönetmeni Doğan Şentürk, Çevre Haberleri FOX TV Haber Merkezi,FOK TV Çalar Saat İsmail Küçükkaya(FOX Tv adına kısa bir konuşma yapıldı.)Veteriner Emre Mühürdaroğlu,Ressam, Sanatçı Gafur Uzuner, NTV Haber Müdürü Göktan Bedük,Cumhuriyet GazetesiHazal Ocak ,Prodüktör Hüseyin Başusta, DHA Genel Müdürü Celal Korkut, Haber Türk Mehmet Akif Ersoy,CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı,Haber merkezi NTV, Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten ÖztürkArtı Gerçek Rıfat Doğan, Sözcü Gazetesi Haber merkezi,TİDE Türkiye İç Denetim Enstitüsü,Birgün Gazetesi, Uğur Şahin,Panda Reklam Volkan Öztürk, Türmob Genel Sekreteri Yakya Arıkan,TRT Haber Koordinatörü Yahya Bostan,Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir veya temsilcilerikısa konuşma yaptılar..Tam kapanmadan sonra teşekkür belgesine layık görülenlere makamlarında belgeleri takdim edilecektir.

Teşekkür belgesi alan katılımcılardan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi Bülent ÖZGEN’nin konuşması :

Evrensel değerleri; tarihi, kültürü, yaşam biçmi ve doğal güzellikleri ile hepimizin gözbebeği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde “Endüstriyel Peyzaj” başlığı çerçevesinde zeytin ağaçları ve tarihi endüstri yapıları ile 2017 yılından beri yer alan Ege’nin incisi, çetin çevre mücadelesi verdiğimiz Ayvalık adına sesleniyorum.


Güzelim Ayvalık’ımızda çevre hakkı ihlaline sebebiyet veren olaylar ve önlemsizlikler çokça var ne yazık ki…
Değerli katılımcılar; İstanbul Çevre Konseyi’ne bana layık gördüğü ödül için teşekkürlerimi sunarım. Beni ve eminim vatan toprağı, havası, suyu, dağı,taşı için mücadele etmekte olan, emek veren tüm arkadaşlarımı çok mutlu ettiler.

Bin kat daha mücadeleyi sürdürme isteği yaratacak kadar onurlandırdılar, yüreklendirdiler sağolsunlar.
Bu vesileyle de çevre mücadelesinde verdiği destekten dolayı aileme de teşekkür ederim.

Turgut Baygın bir şiiri okuyarak sözlerimi noktalamak istiyorum.
“Zeytini savunacaksın, büyüğün o senin
var olmaların en öncesi;
taştan, sudan, gökten sonra

suyunu savunacaksın, arkadaşın o senin
yaşamın can damarında
gürül gürül bulut emaneti

toprağını savunacaksın, yüzün o senin
doyuran ve doğuran ana
kucağında büyüdüğümüz o büyük türkü

kaz dağlarını savunacaksın, mitolojin o senin
tanrıların yurdu, bin pınarın nazlı yüzü

göğünü savunacaksın, evin o senin
iliştirip sesini umudun kanadına
kaz dağlarından ikizdere’ye
direnci uçuracaksın

bir tek zeytin çekirdeğinden başlar ki
en uzak derenin kıvrımına kadar,
taşın sustuğu dağ başından
denizde ıslık çalan poyrazına kadar

Memleketin o senin.”

İstanbul Çevre Konseyi’nin tarihçesi:

 İstanbul Çevre Konseyi, 10.000 yıllık tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan dünya kenti İstanbul’un değerlerini korumak, İstanbulluların insana ve doğaya değer verilen bir kentte, sağlıklı bir çevre içinde yaşamaları için kurulmuş demokratik tarafsız bir kuruluş olup, bünyesinde 170 civarında Çevreci STK bulunan üst çevre kuruluşudur.

İÇK yöneticileri ve üyeleri aracılığı ile, Kent Konseylerinde görevler alır, yerel kentin, sosyal, kültürel, ekonomik ve tarihsel gelişimi için destek verir, ortak akıl, ortak değerler ve kentlilik bilincinin gelişimine katkı sağlayarak, sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalar yapar.

Konsey, bu kapsamda İstanbul ve Ülkemiz için, 2021 yılından itibaren her yıl çevre değerlerimize yapılan nitelikli katkı ve faaliyetleri takdir ve teşviki ve çevre duyarlılığının farkındalığı için, gerçek ve tüzel kişilere Teşekkür Ödülü verilmesine karar vermiştir.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 214 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)