script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">
Home / Deniz Kirliliği ve Balıkçılık / İSTANBUL KLASİĞİ CACA BALIĞI / ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

İSTANBUL KLASİĞİ CACA BALIĞI / ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

Posted on

Ülkemizde kıyı kentlerde bile yaşayanların çok az bildiği CACA balığı oldukça lezzetli ve tezgâhlar da genellikle hamsi ya da sardalye yavrusu diye satılmaktadır bazen gümüş balığı yavrusu olarak satıldığına rastlanmaktadır.

55w, https://www.ick.org.tr/wp-content/uploads/2018/04/23568_358482683229_4412145_n-1-300x212.jpg 300w" sizes="(max-width: 455px) 100vw, 455px" /> Zafer Murat Çetintaş avda

İstavrit, uskumru, palamut, torik, hamsi, çinakop, lüfer gibi balıkların yem olarak sürülerine saldırarak beslendiği CACA balığı özellikle Balık göçleri başlangıç ve bitişinde büyük sürüler halinde bulunur, özellikle eski İstanbul yaşamında tüketimi tercih edilen bir balıktı.

İstanbul’da semboldü

Kıyı dan ağ atan ya da Dalyanların avladığı CACA balıkları çok ucuz halka satılır, satın alına

n balıkların bir kısmı o gün tüketilirken kalanı tuzlanarak, özellikle yaz aylarında limon sıkılarak yanında beyaz peynir,domates,salatalık ve dereotu ile yenirdi. Özellikle Rum vatandaşların çokça tükettiği CACA rakı sofralarının da değişmez mezesi olurdu.
Karadeniz kökenli vatandaşlarımız ise hiç ayıklamadan yıkayıp unladıktan sonra yumurta ile karıştırıp börek gibi tava yapması şeklinde tüketilirdi ve besin değeri oldukça yüksektir. Tuzlanan CACA balığı daha sonra balık ezmesi tadını andırdığından HALK arasında ançüez balığı olarak tanınmakta idi.

Caca ucuz idi

CACA sürüleri büyük balıkların yem kaynağı olmasına rağmen kolay av olmamak için büyük sürüler halinde gezip büyük balık görüntüsü yaratmakla beraber, saldırı sırasında toplu olarak pullarını bırakarak yanıltma yöntemini kullandıkları bilinse de yine de kolay avlanan balık sürüleridir.7-8 santim boyunda olan CACA balığı günümüzde İstanbul un değişen Nüfus ve kültürü nedeniyle unutulmuş balık tür ve tadıdır. CACA balığı nın avlanması tüketilmesi eski İstanbul yaşayanları tarafından ilkbahar aylarında beklenen ve gelenek haline dönüşmüş ve kültür haline dönüşmüştür.

 

0Shares

4375total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − four =

WordPress spam blocked by CleanTalk.
Top