Home / Haberler / KANAL İSTANBUL’UN ÇED RAPORU GERİ Mİ ÇEKİLDİ ?

KANAL İSTANBUL’UN ÇED RAPORU GERİ Mİ ÇEKİLDİ ?

Posted on
Paylaşın

Türkiye’de ÇED skandalları bitmek bilmiyor. Kanal İstanbul’un çevresel etkilerini öngörerek gerekli tedbirlerin alınması için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunun geri çekildiği öğrenildi.   Raporun akıbeti hakkında bilgi almak isteyen sivil toplum kuruluşlarına ise tatmin edici bir cevap verilemiyor. Küresel çapta etkileri olacak bir proje için hazırlanan ekleri hariç 129 sayfalık ÇED Raporu Kasım 2017 tarihi taşıyordu. Rapor açıklandığında konunun uzmanlarınca yetersiz bulunmuştu.  İstanbul’un yeraltı su sistemine etkisi, Marmara Denizinde çıkan hafriyatla oluşturacak 3 yapay ada, korunması gereken ekolojik alan olan Terkos Gölüne etkileri konusu başta olmak üzere çok sayıda başlıkta zayıf olduğu yönünde eleştirilmişti. Raporun üç ay dahi dayanamadan geri çekilmesi, eleştirilerin haklılığını ortaya koyuyor.

Seçim malzemesi olarak kullanıldıktan sonra bir türlü somut adım atılmayan Kanal İstanbul’un çevresel etkilerinin bu kadar üstün körü ele alınması sivil toplum kuruluşları ve konunun uzmanlarını endişelendiriyor.  Raporun geri çekilmesine içerdiği  çok sayıda hatanın yol açtığı tahmin ediliyor.

3. HAVALİMANI’NDA DA RAPOR DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Benzer bir durum Türkiye’nin en büyük projesi olarak gösterilen 3. Havalimanı ÇED sürecinde yaşanmıştı. İlk ÇED Raporunda proje sahasında yer alan eski maden ocağı olan 40 göletin geçen 40 sene içinde doğal sistemin bir parçası haline geldiği ifade edilmişti. Durumun fark edilmesi üzerine rapor değiştirilmişti. Göletler, ekolojik etkileri önemsiz su çukarları olarak gösterilmiş ve inşaat sürecinde Karadeniz’e deşarj edilmişti. Bu işlem sonucu sucul ortamda yaşayan balık, solucan, kurbağa gibi canlılar ortaya çıkmıştı. Bunlarla beslenen 20 bin civarında leylek göç etmeyerek ilk kışta donarak ölmüştü. Çok sayıda göçmen kuşunda göç güzergahındaki konaklama noktasını kaybedince akıbeti aynı oldu.

 

ESKİŞEHİR TERMİK ÇED’İ DE ORTADA YOK

Türkiye’de izin alamayan çok sayıda tesise OHAL kapsamında önü açılırken,  Eskişehir’de termik, Sinop’ta nükleer santral için gerçekleştirilen halkın katılımı toplantılarına tesislere karşı olan vatandaşlar alınmamıştı. Sinop’da kurulacak nükleer santral için düzenlenen toplantıda da benzer bir uygulama yapıldı. Üstüne üstük güvenlik güçleri Valiliğe şikayete giden duyarlı vatandaşlara biber gazı ve copla orantısız müdahalede bulundu. Eskişehir’de kurulacak termik santral ile ilgili ÇED Raporu’nun da geri çekildiği belirtiliyor.

 

 

Paylaşın
Total Page Visits: 9469 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)