Home / Haberler / Kanal İstanbul’un ÇED raporuna ‘Kanal Çanakkale’ saklamışlar

Kanal İstanbul’un ÇED raporuna ‘Kanal Çanakkale’ saklamışlar

Posted on
Paylaşın

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller, Kanal İstanbul projesi için hazırlanan ÇED raporunda bir de ‘Kanal Çanakkale’ açılmasının önerildiğini aktardı

Kanal İstanbul projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda dikkati çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller, bugünkü “Kanal Çanakkale: Karadeniz’e NATO yolu” başlığıyla yayımlanan yazısında, ÇED raporunun, Kanal İstanbul dışında bir de ‘Kanal Çanakkale’ açılmasını önerdiğini belirtti.

Güller yazısında şu ifadeleri kullandı:

Çed Raporu’nu inceledikçe daha vahim konularla karşılaşıyoruz. ÇED Raporu, Kanal İstanbul dışında bir de “Kanal Çanakkale” “öneriyor”! Evet, yanlış okumadınız; ÇED Raporu’nun 1426. sayfasında (6. bölümünün 155. sayfasında) “Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması” öneriliyor!” 

Güller, “Yani Ege’den Marmara Denizi’ne girecek bir geminin Çanakkale Boğazı’nı kullanması yerine, boğazı devre dışı bırakarak Ege Denizi-Saros Körfezi-Marmara Denizi yolunu izlemesi isteniyor! Yani Ege’den Karadeniz’e geçecek bir askeri gemiye İstanbul Boğazı dışında Çanakkale Boğazı’nı da kullanmama olanağı sağlanmış oluyor!” diye yazdı.

Yani Ege’den Marmara Denizi’ne girecek bir geminin Çanakkale Boğazı’nı kullanması yerine, boğazı devre dışı bırakarak Ege Denizi-Saros Körfezi-Marmara Denizi yolunu izlemesi isteniyor!

Yani Ege’den Karadeniz’e geçecek bir askeri gemiye İstanbul Boğazı dışında Çanakkale Boğazı’nı da kullanmama olanağı sağlanmış oluyor!

Karadeniz, NATO’nun ‘mücadele alanı’

Montrö Sözleşmesi’nin Kanal İstanbul’la delinmeyeceğini, çünkü Çanakkale Boğazı’nın da Montrö’ye tabi olduğunu söyleyenler ne der şimdi bu duruma?

Bir askeri gemi Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı yerine Kanal Çanakkale’yi kullanarak Marmara Denizi’ne girerse, oradan da İstanbul Boğazı yerine Kanal İstanbul’u kullanarak Karadeniz’e girerse, Montrö Boğazlar Sözleşmesi iyice tehlikeye girmiş olmaz mı?

KAYNAK :https://yesilgazete.org/blog/2020/01/02/kanal-istanbulun-ced-raporuna-kanal-canakkale-saklamislar/?fbclid=IwAR0oO8xBtmjvWvYs8z1sLWKBV5gHV3Tgr0bdxoN-9HFKtbjlYVrL1n7Sw10/http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1712044/kanal-canakkale-karadenize-nato-yolu.html

HABER:BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 805 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial