Home / Haberler / Karadeniz Ülkeleri Dünya Balıkçılık Günü’nde Sürdürülebilirliği Konuştu!

Karadeniz Ülkeleri Dünya Balıkçılık Günü’nde Sürdürülebilirliği Konuştu!

Posted on
Paylaşın

Karadeniz ülkeleri, FAO tarafından 21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda, denizlerde sürdürülebilirliği konuştular.

Karadeniz Ülkeleri Dünya Balıkçılık Günü’nde Sürdürülebilirliği Konuştu!

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda, Karadeniz ülkelerinden temsilciler, deniz kaynaklarının sürdürülebilirliğinin temin edilmesi amacıyla bir araya geldi.


1960’lı yıllardan bu yana, Karadeniz’deki canlı deniz kaynaklarının hayatta kalma şansını riske atan bir dizi dramatik çevresel değişiklik meydana geldi. Karadeniz ülkeleri bu ciddi durumun üstesinden gelmek ve bölgede sürdürülebilir balıkçılığı temin etmek için bir araya geldiler.

21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü
21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü’nde, FAO’nun Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu (GFCM), Karadeniz’de deniz kaynaklarının yönetimi ve korunması hakkında yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı düzenlerken, aynı zamanda Bulgaristan’ın GFCM’ye katılmasının da 50. Yılı kutlandı.

Balıkçılık, Karadeniz ekonomisi için kilit bir sektör!
Balıkçılık sektörü, her yıl avlanan 350 tondan fazla balık ve elde edilen 350 milyon ABD Doları gelir ile Karadeniz ekonomisi için kilit bir sektör.

Akdeniz ve Karadeniz’in tüm deniz suları için yetki sahibi olan FAO’nun bölgesel balıkçılık yönetimi organizasyonu olan GFCM, balık rezervlerinin korunmasına yardımcı olmak için metodolojileri standartlaştırmak ve bölgedeki veri ve bilgi paylaşımının artırılmasını teşvik etmek için teknik faaliyetler ve eğitim oturumları düzenleyen BlackSea4Fish projesini başlatmış bulunuyor.

GFCM Genel Sekreteri Abdellah Srour, “Güçlendirilmiş politik taahhütler ve kıyı ülkelerin artan fonları ve katkıları sayesinde, önümüzdeki yıllarda Karadeniz’in tamamını kapsayan bölgesel araştırma hayalimizin gerçekleşeceğini öngörüyoruz. 

Bu araştırma, ve bölgeye yönelik tavsiyelerin formüle edilmesi en üst düzey yönetim planlarının oluşturulması için en gelişmiş bilimsel bilgilerin elde edilmesinde kilit rol oynayacaktır” dedi.

Bulgaristan ev sahipliği yapıyor
Bulgaristan, Burgaz bölgesinde GFCM’nin bölgesel meseleler ve Karadeniz bölgesinde balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili zorluklara ilişkin kıyı ülkeleri arasındaki diyaloğu kolaylaştırarak bu ülkeler arasında iş birliğini destekleyen teknik birime ev sahipliği yapıyor.

Güney Deniz Ürünleri Balıkçılık ve Oşinografi Araştırma Odessa (Ukrayna) Enstitüsü’nden bilim insanı Oleksandr Chashchyn, “GFCM’nin himayesinde ortaklaşa yürüttüğümüz faaliyetler olmadan, bu kadar net ve şeffaf sonuçlar elde edemezdik” diye konuştu.


Bu yıl ilk kez bölgedeki tüm ülkelerden gelen uzmanlara eğitim verilirken, uzmanlar bölgeye göre uyumlanmış metodolojileri kullanabiliyorlar. Bu iş birliğinden edinilen bilgi, deniz balık rezervlerinin durumunun değerlendirilmesi ve balık popülasyonlarının kavranmasının önemli ölçüde geliştirmesi amaçlarıyla kullanılıyor.

Romanya Köstence’deki “Grigore Antipa” Ulusal Deniz Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Genel Müdürü Simion Nicolaev de, “Son birkaç yıl içinde yürütülen faaliyetlerin bir de çok pratik bir uygulaması var, zira özellikle Karadeniz balıkçılığına yönelik olarak alınmış yedi GFCM kararımız var ki, bunlardan bazıları çoktan uygulamaya konuldu” değerlendirmesini yaptı.

Kalkan balığına özel dikkat gösteriliyor
Bu kararlar, tüm kıyı topluluklara fayda sağlayan, Karadeniz’deki kaynakların yönetimi için uyumlu bir çerçeve oluşturuyor. Başlatılan izleme, kontrol ve gözetim faaliyetleri ile son birkaç yılda yasadışı, rapor edilmemiş ve düzenlenmemiş balıkçılıkla mücadele konusunda önemli mesafe kat edildi.

Yüksek ticari değeri nedeniyle aşırı avlanma sonucu rezervleri tükenmek üzere olan kalkan balığına özel dikkat gösteriliyor. Bu değerli ortak kaynağı korumak amacıyla çeşitli yasaklar, takip programları ve bilinçlendirme kampanyaları başlatıldı.

Su ürünleri yetiştiriciliği Karadeniz için çok önemli bir rol üstleniyor. Yeni yatırımlar ve yeni çiftlikler için politik bir taahhüt sağlamak amacıyla kapasite geliştirme ve teknik yardım servisleri sağlayan Su Ürünleri Tanıtım Merkezleri kuruldu.

Karadeniz’deki başarı öyküleri arasında kalkan balığı, gökkuşağı alabalığı, levrek ve Karadeniz midye yetiştiriciliği bulunuyor. Romanya ve Türkiye’de halen iki merkez hizmet verirken, 2020 yılının sonlarına doğru Bulgaristan’da yeni bir merkez daha hizmete açılacak.

KAYNAK : http://www.denizticaretgazetesi.org/gundem/karadeniz-ulkeleri-dunya-balikcilik-gununde-surdurulebilirligi-konustu/13315

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Paylaşın
Total Page Visits: 782 - Today Page Visits: 1
Top
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial